A rizs termesztése
A rizs egyike ugyan a legjövedelmezőbb gabonaféléknek, de sajnos, csak bizonyos szerencsés körülmények között termelhető.
Sikeres termelésének egyik feltétele a kellő mennyiségű és szabályozható víz. A rizs ugyanis vízi növény, mint a nád vagy a sás. Vízben kel ki és fejlődése alatt is vízben kell állnia. Termesztéséhez tehát rónaterület kell, amelyen az elárasztás után mindenütt egyenlő mélységben álljon a víz s így minden növény egyenlő mélységben álljon a vízben.
Ha területünk nem volna teljesen sima, az egyenetlenségeket el kell rónázni. A földet körülbelül fél méter magas töltésekkel kell körül venni, melyek a vizet ott tartják. A közelben legyen melegvizű tó vagy folyó, melyből tetszés szerinti időben, tetszés szerinti mennyiségű víz legyen odavezethető, vagy a földről elvezethető.
Ennek érdekében természetesen költséges zsilipekre és csatornákra is szükség lesz. Ha tehát a rizstermelés gondolatával foglalkozunk, számot kell vetni azzal, hogy – ha a természetes viszonyok folytán van is vizünk – a beruházásokhoz még jelentékeny tőke is kell.
A termelésnek második feltétele, hogy az éghajlatunk ne legyen hűvös. Ha az ősz nem elég hosszú, akkor már nem érik be kellőleg. Ez az oka annak, hogy hazánk felső felében csak bizonytalan termést, csekély értékű, apró, zöldes szemeket kaptak, akik vele kísérleteztek.
A talajmunka őszi mélyszántásban áll.
Trágyázni a földet nem kell, mert az elárasztó víz rendszerint elég növényi tápanyagot rak le a földre.
A vetés ideje március vége, április eleje.
Kat. holdanként 40-50 kilogrammot vetnek el a vízbe szórva, vagy a száraz talajra sorvetőgéppel vetve.
Vetés után elárasztjuk a földet vízzel, de a kikelés után ismét lebocsátjuk a vizet, hogy a fiatal növénykék gyökerei jól megerősödjenek. Ettől kezdve az ápolási munka a gyakori gyomlálásban és a vízmennyiség szabályozásában áll.
A rizs a vízi gyomoktól sokat szenvedne, ezért gondosan kell gyomlálni, különben a termés minimális lesz. A víz olyan magasságban álljon fejlődés közben a rizsföldön, hogy csak a növények felső levelei legyenek a vízen kívül. Augusztus elején azonban a vizet teljesen le kell ereszteni, hogy aratásig a föld kiszáradjon.
Az aratás ideje szeptember végén jön el.
A rizs magja könnyen pereg, miért is óvatosan kell kaszálni és hazavinni. A kicsépelt mag nehezen szárad és ezért gyakran kell átlapátolni.
Termése kedvező viszonyok közt kat. holdanként 16-24 mázsa.
Újból hangsúlyozom, hogy ily nagy termést csak megfelelő éghajlat alatt és megfelelő elárasztó berendezéssel lehet elérni. Mielőtt tehát termelésének gondolatával foglalkozunk, kérdezzük meg illetékes szakemberek véleményét. Készítsünk pontos költségvetést a beruházásokról s csak ilyen óvatos eljárás után fogjunk hozzá a kísérlethez.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!