A világ élelmiszercsatája
A Reuter liverpooli jelentése szerint a világpiacon a mult héten búzában csak jelentéktelen forgalom fejlődött ki.
Egyes napokon tengerentúli áruból semmiféle kínálat nem jelentkezett, a kereskedelmi körökben attól tartanak, hogy ez a helyzet még bizonyos ideig eltarthat, legalább is addig, amíg az árajánlatokban vissza nem tükröződnek azok a rendelkezések, amelyeket az Egyesült Államokban, Kanadában és Ausztráliában a kivitel sürgetése céljából kiadtak. Nemhivatalos helyről nyert értesülése szerint Nagybritannia 150.000 tonna szállítás alatt lévő búzát vagy lisztet Franciaországnak kölcsönöz, s ezt a franciák természetben fizetik majd vissza a következő év májusában. Újtermésű argentinai búzában kínálat nem jelentkezett, de a keleti államok felé irányuló ausztráliai kivitel örvendetesen emelkedik.
A CORN TRADE NEWS a világ búzaválságával foglalkozva rámutat arra, hogy az európai szárazföldön Svédország kivételével, a kenyéradagolást továbbra is fenntartják, kérdés azonban, vajjon a jelenlegi fejadagok fenntarthatók lesznek-e? A heti kenyérfejadag unciában az egyes országok szerint a következő: Németalföld és Belgium 100, Franciaország 72 (közönséges fogyasztóknál; valamivel több a nehéz munkát végzőknél), Dánia fehérkenyérben 21 és barnakenyérben 63.
HIVATALOS BECSLÉS szerint ez év első felében a világ búzahiánya 5 millió tonna, ennek a mennyiségnek a legnagyobb részét azonban megfelelő takarékoskodással és a farmerekkel szemben követendő ügyes politikával el lehet tüntetni; a mezőgazdákat meg kell győzni arról, mennyire fontos, hogy búzájukat takarmányozás helyett emberi ellátásra fordítsák. Ez az 5 millió tonnás deficit igen rosszul hangzik, de nem is olyan jelentékeny, ha összehasonlítjuk az exportáló államok óriási fogyasztásával. Hivatalos jelentés szerint a folyó gazdasági évben az Egyesült Államokban 165, Kanadában 65, Ausztráliában 30, azaz összesen 260 millió bushel búzát fogyasztanak el, amely mennyiség 7 millió tonnával magasabb, mint a háborúelőtti fogyasztás; ennek a mennyiségnek nagyrészét azonban állatok takarmányozására fordítják. Argentina belföldi fogyasztása tekintetében megbízható adatok nem állanak rendelkezésre, de a csekély kivitelből arra lehet következtetni, hogy ott is igen nagymennyiségű búzát fordítanak emberi táplálkozáson kívül állati takarmányozásra.
A válságon a gabonaneműek és a baromfiak árának egymás közötti szabályozásával, a lisztkiőrlés fokának emelésével s a búzavetés terület korlátozásának megszüntetésével lehet segíteni. Argentinában a búzavetés terület nagyságát oly módon is lehetne növelni, hogy megszüntetnék ezt az abnormális helyzetet, amely a búza hivatalos ára és a többi gabonanemű szabadforgalmi jegyzése között fennáll.
AZ USA VETÉSTERÜLETE az idén megnövekedett.
Washingtonból jelenti a Reuter-iroda tudósítója, hogy az északamerikai földmívelésügyi minisztérium 1946. évi előirányzatában különböző termények által bevetett terület nagyságát 296,001.600 acrében állapította meg a mult évi 280,832.000 acrével szemben. A hivatal által célként kitűzött szám és az 1945 évi tényleges bevetett terület nagysága a következő: pamut 20,200.000 (18,157.000), búza 68,875.000 (68.781.000), rozs 2,572.000 (1,981.000), szójabab 9,590.000 (10,873.000), tengeri 96,760.000 (92,867.000), zab 45,668.000 (45,234.000), árpa 13,400.000 (11,429.000).
NÖVÉNYI OLAJ
Az angol növényolajkereskedelmi köröket kellemetlenül érintette az a hivatalos bejelentés, amely szerint világszerte igen nagy a hiány áruban – jelenti a Reuter-iroda. Az említett körök hangsúlyozzák, hogy a jelenlegi hivatalos árak nem tükrözik vissza eléggé az emelkedett feldolgozási költségeket, s ennek következtében késik az árunak a piacra hozása. Zsiradékok és olajok iránt Európa részéről sokkal jelentékenyebb érdeklődés mutatkozik, mint ahogy azt hivatalos részről jelentik.
Washingtoni jelentésekből kitűnik, hogy az argentinai olajmagvak ügyében követendő politikai kérdésében a vélemények eltérnek egymástól. Az argentinai helyzet megvizsgálására kiküldött bizottság csak február végén teszi közzé jelentését. Időközben az argentinai áruajánlatok magasabbak, mint az északamerikai. A legutóbbi jelentések szerint Uruguay megegyezett az Egyesült Államokkal, hogy legutolsó lenmagtermelésének feleslegét az USA rendelkezésére bocsátja bushelenként 227 és fél dollár áron. Repceolajban nem alakult ki egységes irányzat.
Az északamerikai kormány részéről, mint a Reuter-iroda tudósítója Washingtonból jelenti, hivatalosan megcáfolták azokat a híreket, melyek szerint az Argentinából importált lenmag vagy lenmagolaj mennyiség legnagyobb részét Szovjetoroszország kapja; egyben rámutattak arra, hogy a vegyes élelmezési bizottság még ki sem dolgozta a világ zsír- és olajellátási tervezetét.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!