Eisenstein, a legnagyobb orosz filmrendező is érdeklődik a magyarság iránt.
Most a Rettenetes Iván második részét forgatja. Ősszel fog hozzá új filmjéhez és kijelentette, hogy szívesen lát ennél a munkájánál asszisztensei sorában két fiatal magyar filmrendezőt. Tizenegy orosz darab várja magyarországi bemutatóját és sok tudományos, valamint irodalmi mű megjelenését. A Szovjet tőlünk a színpadi termelés terén elsősorban operettet vár, amelyben ott nagy a hiány. Kálmán Imre az egész szovjet legsikeresebb könnyűzeneszerzője.
A János vitéz előadását nagy érdeklődéssel várják, sor fog kerülni még a Bánk bán és az Egy, kettő, három című Molnár-egyfelvonásos moszkvai előadására is. Molnár darabjai közül eddig csak a Liliomot ismerik. Lírikusaink közül csak Petőfi jelent meg oroszul. Aránylag legjobban modern zenénket ismerik; Bartók, Kodály és követőik műsorából rövidesen nagy hangversenyt rendeznek Moszkvában.
Az ottani színházi világ nemcsak arányaiban, de szervezetében is teljesen elüt a miénktől. Nincsenek hevenyészett előadások, a legsürgősebb produkció is három hónapig készül. A klasszikusok kultusza minden képzeletet felülmul. Előfordult, hogy ugyanazt a Shakespeare-darabot egyszerre három színházban kilenc társulat adta elő. Minden darabot kettős-hármas szereposztásban játszanak, mert arról, hogy egy színész hónapokon át pihenés nélkül játsszék, szó se lehet.
Hetenként legfeljebb háromszor lép fel a színész, mert pihennie és főleg művelődnie kell. A műkedvelés is más alapokon nyugszik, mint nálunk: milliós tömegeket mozgat és az egész színházi kultúra alapja, mert idővel ezeket a népi társulatokat hivatásosokká nyilvánítják.A legtöbb nagy orosz színház átment ezen a fejlődési úton. A mai moszkvai színházakról csak ennyit: május 9-e után az egész műsort békeműsorra állították át.
Szánthó Dénes
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!