Újabb beszámoló a gazdasági helyzetről
E héten az ipari helyzetről a GyOSz vezérigazgatójától kértünk egymondatos nyilatkozatot. A válasz így hangzott:
– Az ipari termelésben a magyar élet regeneráló erői oly hevességgel jelentkeztek, hogy – ha ezek az erők zavartalanul dolgozhatnak – az elpusztult ország talpraállítása terén egész rövid idő alatt csodák történhetnek!
Az ezernyi nehézség ellenére bizalom, optimizmus van e megállapításban.
A helyzet ugyanis az, hogy míg 1944-ben közel félmillió ipari munkás dolgozott, most alig százötvenezernyi a létszámuk. Legtöbb a bánya- és gépiparban dolgozik, a textilipar nyersanyaghiány miatt még mindig nem tud komoly munkába fogni. Gépiparunk teljesítőképességét lefoglalja a jóvátétel. E kötelezettség maradéktalan teljesítéséhez az kellene, hogy a gépiparban a jelenlegi negyvenezer helyett kilencvenezer munkás dolgozzon. Pedig gondoskodni kell az ország egyéb szükségleteiről is, hogy most ne is említsük: az új gazdáknak ásó, kapa, mezőgazdasági gép kell! A másfélmilliárdos ipari kölcsön folyósítási módozatairól e héten megtörtént a döntés. Felmerült az IMI feltámasztásának terve is, de ezt az illetékesek elvetették.
Pénzügyi téren is egyre jobban előtérbe került a jóvátétel kérdése.
A Nemzeti Bank teljesítőképességétől, a megelőzés mértékétől függ a munkaközösség hatalmas erőfeszítéseinek eredménye.
A pártok ellenzésére a héten végleg elvetették a lakbérpótlékolási tervet.
Nagy Ferenc újjáépítési miniszter újabb háztatarozási tervvel lépett fel: a sérült bérházak öröklakásos átalakítását, így minden ház maga erejéből épülne fel. Egy bizonyos: őszig tető alá kell kerülnie minden budapesti háznak!
A bankvilágban két alapvető kérdésről: a fúzió és a TÉBE ügyéről folytak tárgyalások.
Arról van szó, hogy a Leszámítolóbank három „kibombázott” pénzintézetet olvasztana magába. Megoldásra vár a TÉBE kérdése is. Hiányzanak ott most a tényleges vezetők! A személyi kérdés megoldása kapcsán jó volna a budapesti nagybankok érdekképviseletét átalakítani az országos hitelhálózat szerint. Alaptalan híresztelés, hogy a PK akarja vállalni a bankok érdekképviseletét. Természetesen érdekli a hitelszervezet működésének módja, de ellenőr létére nem lehet a bankok érdekeinek képviselője is. Kell, hogy megfelelő tárgyaló fél álljon vele szemben.
A Szövetkezeti Tanács javaslatára elhatározták, hogy az Országos Központi Hitelszövetkezetet szövetkezeti bankká alakítják át. Propper Sándor elnök szerint a banktevékenység megindításához nem kell újabb törvényes intézkedés.
A tőzsdén e hétre várják a miniszteri biztos kinevezését, az autonómia helyreállítását.
A piac hivatalos forgalmát egyelőre a jegyzett papírok bizonyos csoportjára korlátozzák.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!