A Községi Élelmiszerüzem széles skálájú szociális munkássága
A székesfőváros Községi Élelmiszerüzeme teljesítmények és szociális berendezés szempontjából is egyike Európa legkiválóbban megszervezett üzemeinek. Baitz József, a Községi Élelmiszerüzem vezérigazgatója most nyilatkozott az egyik előkelő várospolitikai hetilapban az üzem szociális teljesítményeiről.
A Községi Élelmiszerüzem munkásai higiénikus körülmények között dolgoznak, egészséges munkatermekben, korszerű, jó szerszámokkal.
Az üzembe való belépésükkor már fürdő áll rendelkezésükre. Saját ruhájukat levetik a jól fűtött öltözőtermekben és a munkájukat az üzem munkaruhájában és lábbelijében végzik. A tisztviselők és a munkások a reggeliző szünetben 5 fillér ellenében kitűnő rántottlevest kapnak kenyérrel, 10 fillérért kapják a hús és főzelékből álló, ízletes, meleg ebédet. A meleg étel jelentőségét csak az tudja értékelni, aki évtizedeken át a magával hozott hideg ebédet volt kénytelen elfogyasztani.
– Gondoskodtunk alkalmazotti elosztócsoportról is – mondta nyilatkozatában a vezérigazgató –, amely az elsőrendű élelmiszereket megszerzi a munkavállalók számára. Az üzem szociális politikájának külön fejezete az, amit a munkáskultúra érdekében kezdeményeznek. Az üzem költségén viszik színházba és hangversenyekre a munkásokat. Üzemi énekkart szerveztek. Férfiakból és nőkből álló énekkar részére ízléses magyaros öltözéket készíttetett az üzem. Több, mint ezer kötetből álló munkáskönyvtár, díjmentes mozi áll az alkalmazottak rendelkezésére. Az ismeretek bővítésére pedig egy egyrészről szakmai továbbképző tanfolyamokat szerveztek, másrészről pedig történelmi és más tudományos előadássorozatokat, szabás, varrás és főzőtanfolyamokat is beállítottak.
Az üzem költségén üdültetik az alkalmazottakat, akik arra orvosi vélemény szerint rászorulnak.
Hajduszoboszlón, Szovátán és Balatonzamárdiban 118 alkalmazott részesült ilyen ingyenes gyógyüdültetésben. Az üzem Balatonzamárdiban több, mint ezer négyszögöl területen két épületből álló üdülőt vásárolt 73.000 pengőért. Ott egyszerre 50 alkalmazott helyezhető el, az üdülőt saját kezelésében tartja az üzem.
Az alkalmazottak gyermekeivel is sokat foglalkoznak.
A gyermekhét során minden évben üzemi gyermekhetet is rendeznek. Ilyenkor színházi gyermekelőadásokra, bábszínházba, állatkertbe, strandfürdőre viszik a gyermekeket, akiknek ezzel természetesen rendkívül örömet szereznek. A pécsváradi tejgazdaság alkalmazottainak gyermekeit felhozatták Budapestre, hogy a többnyire németajkú apróságoknak megmutassák fővárosunkat. A többgyermekes anyákat anyák-napján külön juttatásban részesítik. Évente több, mint 100 gyermek nyaral az üzem költségén különböző nyaralóhelyeken. Eredményesen működik a gyermekkocsi- és babkelengye-akció. 1943 karácsonya előtt – a férfiaknak és a nőknek egyaránt, tehát az üzem valamennyi alkalmazottjának egy rend polgári ruhát ajándékoztunk – mondta Baitz József. – Ezenfelül azonban az üzemi alkalmazottak valamennyi gyermekét megajándékoztuk egy rend ruhával és egy pár bőrtalpú cipővel.
Beszámolt nyilatkozatában Baitz vezérigazgató az üzemi orvos tevékenységéről is.
Az üzemi orvos, mint intézmény igen jól bevált, a munkavállalók szeretik és munkássága révén már sok bajt, betegséget sikerült csirájában elhárítani. A segélyezésnél fontos szerepe van az üzemi gondozónőnek, javaslatait a körzettanulmányok alapján mindig tekintetbe szokták venni. Megfelelően gondoskodik az üzem a katonai szolgálatot teljesítő alkalmazottak hozzátartozóiról is a jól megszervezett bajtársi szolgálat keretében. 1943-ban közel háromnegyed millió pengőt fordítottak szociális kiadásokra.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!