A béketerv Eden és Roosevelt megbeszélésein
London, március 21.
(NST) Eden washingtoni tárgyalásairól az első hét végére sem érkeztek még megbizható jelentések Londonba. Egyre erősödik azonban az a benyomás, hogy konkrét kérdések alárendelt szerepet játszanak a tárgyalásokon és Eden elsősorban a közös béketerv alapjait igyekszik megállapitani.
Az angol lapok tudósitói fokozódó jelentőséget tulajdonitanak a csütörtöki villásreggelinek, amelyet Eden az amerikai parlament két házának külpolitikai bizottságaival együtt költött el. A Times washingtoni tudósitója többek között arról számol be, hogy Eden a villásreggelin kijelentette: a határkérdéseket mindig a helyzet mindenkori alakulása szerint kell megitélni.
Leszögezte továbbá ismét, hogy Nagybritannia semmiféle idegen hatalommal nem kötött titkos megállapodásokat. Ugylátszik azonban, hogy különös nehézségekbe ütközik a brit és amerikai politika alapelveinek összehangolása. A lap szerint Amerikában egyre inkább visszatérnek az elszigetelődés gondolatához, amely azonban nem azonos a régi elszigetelődési gondolattal, hanem az imperializmus másik formája és arra törekszik, hogy az amerikaiak az egész világon főhatalomra tegyenek szert.
Roosevelt lemondta hétvégi megbeszéléseit
Genf, március 21.
(Német Távirati Iroda.) New Yorkból jelentik: A Fehér Ház közölte, hogy Roosevelt elnök lemondta hévégi megbeszéléseit, mert a meghűlés tünetei mutatkoztak nála. Emiatt Eden fogadására sem kerül most sor.
Eden a második front felállitásáért
Zürich, március 21.
Eden brit külügyminiszter washingtoni tárgyalásaival kapcsolatban a Neue Zürcher Zeitung londoni tudósitója angol lapvéleményeket közöl. A washingtoni megbeszéléseken, irja a lap, kétségkivül szóba került az oroszok ujabb követelése egy második európai front felállitása ügyében. A brit diplomácia Eden elutazása előtt mindent elkövetett, hogy Moszkvát értesitse terveiről. Eden maga elutazása előtt még megbeszélést folytatott Majszki londoni szovjet nagykövettel. Ugy hiszik, hogy Eden nyomatékosan támogatni fogja Washingtonbana az orosz követelést, amelynek jogosságát és sürgősségét Londonban igen sok katonai szakértő is belátja.
Az egyik londoni lap rámutat, hogy a német keleti front megröviditése lehetőséget ad a németeknek arra, hogy mintegy 40-60 hadosztályt stratégiai tartalékként elvonjanak a frontról. Amennyiben a németek tisztára defenziv magatartást tanusitanának keleten, a felére összezsugorodott frontot 120 hadosztállyal is tarthatják. Már ezért is sürgős, irja az angol lap, az offenziva nyugaton.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!