Dtum
Login with Facebookk
1943 | Január

Japánban örömmel fogadták a nemzeti Kina hadüzenetét

Tokió, január 10.
(Német Távirati Iroda) A tokiói rádió közlése szerint Japánban nagy örömet keltett, hogy a nemzeti Kina hadat üzent Angliának és Amerikának. Ez alkalomból Japánban ünnepségek voltak. A nemzeti kinai kormány ülése után a nemzeti kinai nagykövet nyomban kihallgatásra ment a Tennóhoz, hogy jelentést tegyen a hadiüzenetről. A japán rádió közlése rámutat még arra, hogy a nemzeti kormány magatartása Csungking-Kínával szemben mindig ellenséges volt és az uj hadüzenet ezt még fokozza.


Nanking, január 10.
(Stefani) A kinai nemzeti kormány rögtön azután, hogy hadat üzent az Egyesült Államoknak és Angliának, a Nankingban állomásozó diplomáciai képviseletek utján értesítette lépéséről Japánt, Mandzsukót, Olaszországot, Németországot, valamint a többi baráti nemzetet.


Ünnepélyesen aláírták a japán-kinai együttműködési nyilatkozatot
Nanking, január 10.
(Német Távirati Iroda) A nemzeti kormány diszcsarnokában szombaton irta alá Vangcsingvei, mint a nemzeti kormány miniszterelnöke és Mamoru Shigetiusa, mint a császári japán nagykövet a japán és a nemzeti Kina együttműködéséről szóló közös nyilatkozatot. Az ünnepélyes aláíráson megjelent több magasrangu kinai és japán személyiség.


A nankingi diszcsarnokban Vangcsingvei elnök hatalmas hallgatóság előtt beszédet mondott Nanking-Kina hadbalépéséről. Kijelentette, hogy Nanking-Kina önként üzen hadat, mivel csak ezáltal biztosíthatja ujból feltámadását.


Hivatalos tokiói nyilatkozat a kinai nemzeti kormány hadüzenetéről

Tókió, január 10.
(Német Távirati Iroda.) Tokióban hivatalos nyilatkozatot adtak ki azzal kapcsolatban, hogy a kinai nemzeti kormány hadat üzent az Egyesült Államoknak és Nagybritannának. Ennek a hadüzenetnek – mondja a hivatalos nyilatkozat – kettős jelentősége van:

1. Ténylegesen kifejezésre juttatja Kinának azt az óhaját, hogy megossza a gondokat és örömöket nagy szomszédjával és baráti szövetségesével, Japánnal a közös ügyért vele együtt éljen és haljon  mint fegyvertárs, vele együtt létesitsen uj rendet a keletázsiai jólét-övezetben, figyelembevéve az emberiségnek az igazságosságnak azokat az elveit, amelyek az angol-amerikai imperializmus és a nemzetközi kommunizmus legyőzése után a régi rend hamujából kelnek életre Japán, Németország, Olaszország és a többi szövetséges hatalmak diadalmas haderőinek irányítása alatt.


2. Uj megfogalmazást nyer a Kina, Japán és az angol-amerikai hatalmak közötti viszony is. Japán ugyanis természetes barátja Kinának, míg a tengely ellenségei Kina természetes ellenségei nem pedig ,,hagyományos barátai”.


A Wilheimsirasse a nankingi hadüzenetről

Berlin, január 10.
(NST) Dr. Schmidt követ a német Külügyi Hivatal sajtóértekezletén kijelentette, hogy
a kinai nemzeti kormány csatlakozásával a hármashatalom államainak háborus ereje 250 millió emberrel gyarapodott. A kinai nemzeti kormány a háboru megüzenésével bizonyságot tett amellett, hogy bizik a tengely és Japán végső győzelmében. Japán lemondás a kinai koncessziólról megmutatja, hogy a kinai nép melyik részről számithat igényeinek elismerésére.

 

Csungking és az angolszászok között már egy éve folynak a tárgyalások, Csungking azonban mindezideig nem tudja elérni, hogy az angolok és az amerikaiak lemondjanak a területenkívüliségi jogaikról. Japán egyetlen tollvonással megvalósította minden kinai hazafi régi kivánságát és visszadta Kinának a területi függetlenségét. Japán megtartása következtében a nemzeti Kina ujból birtokába jutott annak a területi szuverénitásnak, amelyet száz éve elveszett.


Csiangkaisek megbizottja Bagdadba érkezett
Amsterdam, január 10.
(Német Távirati Iroda) Osman Mu, Csingkaisek közelkeleti megbizottja a brit hirszolgálat jelentése szerint Bagdadba érkezett. Irakban, Törökországban, Sziriában, Palesztinában, Transzjordániában és végül Egyiptomban készül hosszoabb látogatást tenni. Látogatásai során Csiangkaisek személyesen üzenetét fogja átadni Fejszal királynak, Izmet Innü elnöknek és Faruk királynak. Irakban már fogadta őt Abdulillah kormányzó és Nuri Szaid miniszterelnök.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Vang, a nankingi náci bábállam vezetője Csang-Kai-Sek
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98