Harc a tüdőgyulladás ellen
Amíg élt, nem sok ember dicsérgette a ráncosképű, vén petróleum királynak, Rockefellernek a nevét. De élete utolsó éveiben jócskán iparkodott nyers nyerészkedésre alapozott élete vétségeit jótékony alapítványaival jóvátenni. Ezek közül talán a legfontosabb „Az orvosi kutatások Rockefeller-intézete”, amely valóban hatalmas összegek birtokában veheti fel a harcot az emberiséget tizedelő járványok ellenében.
Az intézet egyik legfontosabb harcát a tüdőgyulladás ellen vívta meg, mert hiszen csak az orvosilag nyilvántartott esetek száma évente jóval meghaladja a százezret s ezeknek negyedrésze feltétlenül halálos. A harc első stádiuma a tüdőgyulladást okozó baktériumnak, a pneumokokkusznak megismerése volt. A dolog nem is indult egyszerűnek, mert bár 1913-ig csak háromféle ilyen baktériumot ismertek, a Rockefeller-intézet kutatásai azóta már 32-féle pneumokokkuszt állapítottak meg.
Igy ma már az összes tüdőgyulladásos eseteknek mintegy 95%-ában pontosan fel tudják a kórokozót ismerni. A gyógyítás útja az, hogy mindegyikfajta baktérium ellen külön szérumot termelnek ki. Technikailag ez nem is okoz nehézséget. A baj ott rejlik, hogy rendkívül nagyszámú vizsgáló-intézetet kell fenntartani, ahol pontosan megállapítják, melyik baktérium fertőzi a szóbanforgó beteget.
A másik nehézség pedig abban van, hogy ez a szérum ma még nagyon drága: esetenként 35-150 dollárba is belekerül egy-egy adag. A Rockefeller-intézet most munkálkodik, hogy a szérumelőállítást olcsóbbá tegye.
A derék lovacska az egészségét áldozza az ember egészségéért. Maga a lóanyag sem olcsó, de higiénikus tartása is sok pénzbe kerül. Ezért drága a tüdőgyulladás széruma.
Vért csapolnak le a mesterségesen tüdőgyulladásossá tett lóból. Valósággal szanatórium benyomását kelti az az istálló, amelyben a 32-féle pneumokokkusszal fertőzött lovakat tartják, hogy vérükből a szérumot kivonják.
Kétféle úton termelik a tüdőgyulladás ellenes szérumot. A mesterségesen tüdőgyulladásossá betegített ló vérszérumát vagy szűrés útján , vagy centrifugáló kicsapás útján nyerik.
Fagyasztó-kamrákban raktározzák fel a tüdőgyulladás-ellenes vérszérumot s ezt mindenkor frissen elkészítve szolgáltatják ki orvosi előírásra New-York állam kórházaiban.
Hogy a 32-féle tüdőgyulladás-baktérium melyik fajtájával van az orvosnak dolga, azt úgy állapítják meg New-York államban, hogy tengeri malacokba ójtják bele a beteg köpetét.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!