A belügyminiszter szétküldte Teleki Pál tanulmányát „az igazi tisztviselőről”
„A vezetés nem parancs, hanem megértés, tanítás, kötelességtudat”
A Nemzetpolitikai Szolgálat különlenyomatban adta ki Teleki Pál grófnak „Az igazi tisztviselő” című előadását. Vitéz Keresztes Fischer Ferenc belügyminiszter a következő levél kíséretében küldte szét a tanulmányt:
M. Kir. Belügyminiszter
3968/1941. eln.
Megboldogult gróf Teleki Pál miniszterelnök a folyó évi március hó 3-án, a VII. Közigazgatási Továbbképző Tanfolyam megnyitásán a köztisztviselő igazi hivatásáról és a nemzet vezetésében betöltendő szerepéről előadást tartott, melyet a Nemzetpolitikai Szolgálat „Az igazi tisztviselő” címmel különlenyomatban kiadott.
Ebben az előadásában néhai gróf Teleki Pál felvázolta azokat a jellemvonásokat, amelyek a tisztviselőt – bármilyen munkakört töltsön is be – hivatottá teszik arra, hogy példaadásával és kötelességteljesítésével az új magyar életbe vezesse, nevelje és szolgálja a nemzetet. Megállapításai és intelmei – amikép előadásában maga is mondta – mindenkinek szólnak, minden tisztviselőnek, minden a közéletben élő embernek. Szeretném, ha gróf Teleki Pál végakaratszerű intelmeit mindenki megszívlelné. Ezzel a köz javát szolgáljuk és legméltóbban adózunk az ő nemes emlékének.
Budapest, 1941 május hó 28-án. Keresztes Fischer Ferenc s. k.
Teleki Pál grófnak, a nemzet felejthetetlen emlékű tanítómesterének írását megragadó erejű előszó vezeti be, amely megállapítja, hogy „szociális államot merőben jogszabályokkal nem lehet teremteni”. Minden köztisztviselő legyen egyben nemzetnevelő. Kifejtette Teleki Pál, hogy a vezetés nem parancs, hanem elsősorban példa, mélységes megértés, az embernek a nevelése. „Elébe kell menni az embernek és a saját nyelvén szólni hozzá”. A vezetés: tanítás, az intézkedésnek józan és nem formai megértése. Igen nagyjelentőségű a megállapítás, hogy a vezetés nem parancs, hanem leleményesség. Merni kell ügyeket egyénileg intézni. A köztisztviselőknek egymásközti veszekedése lázítás az állam ellen.
Teleki Pál a jegyző és a miniszterelnök funkcióját minősítette a legbonyolultabbnak.
Reméljük, hogy a nemzet megfogadja az intelmeket és a súlyos szavakat, amelyekkel Teleki megbélyegezte az irigységet. Az egyöntetű munkán múlik az államvezetés legfontosabb lényegkérdése. „Megállapításaim és intelmeim mindenkinek szólnak…” – hangzik immár annyira távolról és mégis oly tiszta közelségből néhai Teleki Pál gróf szava…
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!