Dtum
Login with Facebookk
1941 | Július

Baranyai magyar néphagyományok

Berze Nagy János könyve - Kiadja Baranya vármegye közönsége

Három vaskos kötet, több mint 1800 oldal: mind baranyai népköltészeti anyag, népdal, mese, balladák, népi hiedelmek és szokások, hogy e megye népének szellemi élete az olvasó előtt minden részletében megvilágosodjék. Baranya megyét országszerte csak szomorú nevezetessége tette hirhedtté, az egyke, a fogyó magyarsága s nemzetiségi problematikája.

 

Illyés Gyulának a veszélybe jutott dunántúli magyarságról szóló tanulmányai, az ormánysági egykéről szóló jeles munkák (Kiss Géza könyve, a kemsei monográfia, stb), Kodolányi János nagy sikert elért színdarabja, filmje után ki se hitte volna, hogy a különben is erősen polgárosodó baranyai "pógárok" még ennyi s ily értékes hagyományt őriztek volna meg.

 

Első meglepetésünkhöz még társul a másik: ezt a munkát a vármegye volt alispánja, Fischer Béla indította meg s tette lehetővé a három kötet megjelenését. Unikum a magyar vármegyék történetében, érdemes feljegyeznünk! Berze Nagy János 1933-ban kapta a megbízatást a vármegyei gyüjtőmunka megszervezésére s a kiadás gondozására.

 

E munkájában kitűnő segítőtársai akadtak a megye tanítóságában, tanáraiban s ezt is fel kell jegyeznünk, mint vígasztaló jelenséget. Különösen az első és harmadik kötetben volt szerepük a gyüjtőknek, a népdalok, balladák s a népi hiedelmek, szokások összegyüjtésében, míg a második kötet meseanyagának javarészét Berze Nagy maga jegyezte le kutatóútjai során. Csak dícsérettel lehet megemlékeznünk a munka létrejöttének körülményeiről s a kiadás tényéről. Viszont nem érthetünk mindenben egyet a kiadás módszereivel s magával a lejegyzéssel sem.

 

Sajnos, a lejegyzés egyenetlen: a tájnyelvi, pontosnak s megbízhatónak tekinthető közlések mellett különösen a harmadik kötetben átírásokkal is találkozhat a bosszankodó szakember, amellett a dallamok lejegyzése sem üti meg ma már a mértéket Bartók és Kodály igényes közlései után. Viszont rá kell mutatnunk, hogy e hibái ellenére is ez a gyüjtemény egyik legderekabb vállalkozása a magyar folklorenak s Kálmány Lajos szegedvidéki, délmagyarországi gyüjtése mellett a leggazdagabb gyüjtemény Berze Nagyé egyetlen tájegység népének szellemi javairól.

 

S ezt az érdemét csak emeli az, hogy éppen Baranya megye fogyatkozó magyar népének dalait, meséit gyüjtötte össze: egy szinte szemünk láttára elsüllyedő, fulladó világot. Tudományunk s egész művelődésünk hálás munkájáért: Baranya magyar népe immár megmenekült a pusztulástól - a szellem világában. Immár más hatalmakra vár a feladat, hogy magát a népet is megmentsék. Ezt a hátralévő munkát is szívszorongva várja az ország, s e kötetek lapozgatása után felgyulladt reményekkel is.

 

Ortutay Gyula

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Baranyai betlehemesek Rátétes női ködmön Baranyából
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98