A céllövészet gyakorlása honleányi kötelesség
Az utóbbi években a céllövészettel foglalkozó hölgyek száma feltűnő emelkedést mutat. Az emelkedés egyik oka bizonyára az, hogy a céllövősport hivatalos szerve az Országos Magyar Lövész Szövetség a hölgyeknek a különféle fegyvernemekkel elért teljesítményt a férfiakétól külön hitelesíti és nyilvántartja.
A másik okát a magyar nő faji jellemző tulajdonságai között kell keresnünk. Ezek egészség, erő és edzett életmódra való hajlam. A honfoglalók harcmodorában a nyilazás, mint célba lövés döntő szerepet játszott. Ez ősi harc- és sporteszköz kezelésében a magyar család női tagjai is jártasak voltak. Vitézi hírük a mondák szárnyán érkezik Európába és ők a mai női sportok héroszai, akiknek emlékét a kor krónikásai megörökítettek.
Világtörténelmi női alakjaink közül közismertek: Rozgonyi Istvánné Szentgyörgyi Cecília, aki Zsigmond király életét mentette meg. Bátorságának harci ügyességgel kellett párosulnia, ezt pedig csak gyakorlat árán szerezhette meg.
Eger vitéz asszonyai és leányai jól kezelték a várvédelem harceszközeit. Bánffy Kata a hadak élén mutatta meg vezéri képességeit. Munkács várát Zrínyi Ilona három évig hősiesen védte. Rákóczi Erzsébet szenvedélyesen űzte a vadászatot, sőt Kistapolcsányban vadászati társulatot is alapított.
Forgács Margit grófnőt, mint vadászt ismerjük. Az első női lövészegylet 1874-ben alakult meg Homonnán. Szemere Miklós hívó szózata a hölgyek között is visszhangra talált és Schindler Marienne dr. hölgytársaival katonás ügyességgel kezelte a hadipuskát.
A világháború utáni női magyar céllövősportot a Magyar Országos Véderő Egyesület, a MOVE teremtette meg és ismét emlékezetbe hozta, hogy a magyar nőnek ebben a sportágban is a magyar férfi mellett a helye. Az 1931 évre megállapított szorgalmi pontozás terén két hölgylövész 41 és 24 ponttal vezetett, 1941 évben pedig egy hölgylövész abszolút első a hölgyek és férfiak közös szorgalmi jegyzékén.
A céllövő fegyverek súlya 2-4 kg között változik. Egy bizonyos fokú testi erő és gyakorlat nélkül ilyen súlyú tárgyat mozdulatlanul célra tartani nem lehet. Az izmok fejlesztésére, amelyekre a céllövő sportnál szükség van, legalkalmasabbak a katonaság részére előirt fegyverforgatási tornagyakorlatok.
Lövész versenyeken csak azok a 16 éven felüli hölgyek vehetnek részt, akiket valamelyik lövész egyesület az Országos Magyar Lövész Szövetségnél leigazol. Bármelyik lövész egyesület szívesen vállalja hölgyeink díjtalan kiképzését, mert minél több versenyzőt indít, annál nagyobb az egyesület dicsősége
Márk Lajos dr. a MOVE BLE alelnöke
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!