Női tornában már legyőztük az olaszokat
Két egymástól eltérő felfogás - mondhatni két világ - ütközött meg vasárnap délelőtt telt ház előtt a magyar-olasz tornászmérkőzésen. A verseny ismét bebizonyította, hogy égető szükség van a sportcsarnokra.
Egyrészt sokan szorultak ki a nézőtérről olyanok, akik a verseny előtt szerettek volna jegyet váltani, másrészt a tornaversenyre kevéssé alkalmas emelvényen a nézők izgalmas tekintetétől kísérve végezték gyakorlataikat a versenyzők, akik bizony sokszor testi épségüket is kockáztatták. Egyikük, az olasz Avanzini, hatalmas szaltója után le is zuhant a nézők lábai elé, de szerencsére sérülés nélkül.
A mérkőző felek egymással ellentétes sportbeli felfogása úgyszólván mindenben kiütközött, csak a csapatvezetőknél volt fordított a dolog. A férfias torna híveinek sorába számító magyar csapatot három kiváló hölgytanárunk: Budai Anna, Herpich Reszőné és Wein Dezsőiné vezette, míg a nőies mozdulatokat kedvelő olasz tornászsport leányait Gino Grevi, Giulie Laj és Lorenzetti kísérte.
Különben a mieink ruhájában, mozgásában, sőt testalkatában lépten-nyomon megnyilvánult a férfias felfogás, ellenben az olasz női csapat ugyanezekben a vonatkozásokban végig nőies volt. Három versenyszámban mérte össze erejét a két csapat.
A talajtorna 56.95-54.90 arányú magyar győzelme volt a sorsdöntő, mert bár a másik két szeren (a felemás korlát, gerenda) is győztek hölgyeink. 56.55-56.45 és 56.85-56.10 arányú győzelmeik igen kiegyensúlyozott erőre mutattak. A végeredmény 170.35-167.45 arányú magyar győzelmet mutatott.
Egyénileg Gamaufné és Csillik Margit magaslott ki a kettős mezőnyből. Amit Gamaufné a felemás korláton csinált, becsületére vált volna bármely férfi tornászunknak. Csillik Margitnak a talajtorna volt az erőssége.
Az olaszok közül a kis – leginkább fiús – Cividino volt a legjobb mind a három versenyben s egyénileg is ő került a harmadik helyre. A magyarok két Máriája. Nagy és Kiss, negyedik és ötödik helyezésével azt bizonyította, hogy jó az utánpótlásunk.
A versenyen felül bemutatott csapatgyakorlatok is azt mutatták, hogy az olaszok a ritmikus torna hívei s a mi hölgyeink ezt csak kisebb mértékben kedvelik. Különben a Herpichné vezetésével tornászó nyolc magyar lány éppen olyan tapsot kapott, mint a Grevi tanár által vezetett olasz csapat.
Változatossá tette a hosszú műsort négy leányiskolánk mintacsapatának bemutatkozása. Nagy Arisztidné kis elemistáival ízelítőt adott abból, hogyan lehet játékosan kedvessé tenni a csöppségek tornáját. Horváth Margit kőbányai polgárista lányai ugrószekrényen bizonyították be, hogy nálunk nem csak a kiváltságosaké a torna, hanem az egyszerűbb családok lányai is éppen úgy megállják helyüket, mint a középosztály leányai.
Bartalits Ilonka gimnazistái változatos, ritmikus buzogánygyakorlattal arattak tapsokat. Elekesné Wéber Edit, a magyar táncok lelkes mestere pedig hazafias zászlótánccal foglalkoztatta sudártermetű növendékeit.
Aki ott volt a magyar-olasz női tornászmérkőzésen, jól töltötte délelőttjét és azt állapíthatta meg, hogy leányaink testnevelése nagyszerű kezekben van, aki pedig nem volt ott, sajnálhatja, hogy egy látványos és szép sporteseményt elmulasztott.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!