Dtum
Login with Facebookk
1939 | November

A hold sugárzásának titka

Mint ismeretes, a nap közvetlen sugárzásának következtében és részben a nap fénysugarainak hatására a föld felett a 30 km távolságban kezdődő, úgynevezett ionoszférában villamossággal telített és rádióhullámokat visszaverő, levetítő rétegek keletkeznek.

A rádióadók térhullámainak nagyobb távolságra való terjedését az említett övek segítik elő. Ezek sugárvisszaverő képességét a megfigyelések alapján történő elgondolások szerint nemcsak a nap, hanem a világűrben lejátszódó változások is módosíthatják. A változások vételzavarokat is idézhetnek elő.

Az amerikai Stetson már évekkel ezelőtt a rádióhullámok terjedésének változását részben a holdnak tulajdonította. Szerinte a hold negatív töltése, az ,,E” és az „F” övekre hat és ezekben változást idézvén elő, a hatás a rádióvételben is érezhető.

Az erre vonatkozó megfigyelésekhez adóállomásul a chicagói WBBM és vevőül pedig a 480 km-re levő Perkins-obszervatóriumot választotta.

Stetson és egy Johnson nevű tudós több mint kétezer megfigyelést végzett és ezeknek alapján arra a meggyőződésre jutottak, hogy a hold felülete erősen radioaktív sugarakat sugároz és azokkal az ionoszféra magas rétegeit befolyásolja.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
A Hold kietlen sziklatömegén nincs semmi lehetősége az életnek Holdrészlet A Holdkráter Fölvételek a Holdról a prágai obszervatoriumban A hold Plátó krátere, amelyen Pickering csillagász változásokat vett észre
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98