Románia megnemtámadási szerződést ajánlott fel Magyarországnak
A Német Távirati Iroda jelenti Bukarestből: Hivatalosan közlik, hogy a magyar kormány elutasitotta a támadást kizáró szerződés megkötésére vonatkozó román inditványt. Románia a szerződéssel a két ország közötti feszültség megszüntetését akarta elérni, mert Magyarország sérelmezte a román tartalékosok behivását és fenyegetést látott ebben az intézkedésben. (MTI)
A magyar- román tárgyalások részletei
Páris, augusztus 27.
(Havas) Hivatalosan jelentik Budapestről, hogy a bukaresti magyar követ megbizást kapott, hogy tájékoztassa a román kormányt bizonyos tényekről és különösen „a Romániában megkezdett mozgósításról". A magyar kormány a mult hó folyamán sok izben kért felvilágositást e mozgósitás tárgyában. A magyar kormány - mondja a közlés - nem tulajdonítván tulságos jelentőséget a román mozgósításnaktett , nem tett azonnal ellenintézkedéseket.
Mindazonáltal, amikor e hó 23-án a magyar kormány tudomására jutott, hogy a román katonai parancsnokság a mozgósított csapatok egy részét a magyar határ felé tolta el, célszerűnek látszott a román kormány értesítése arról, hogy Magyarország kénytelen a maga részéről bizonyos védelmi jellegű és katonai természetű intézkedéseket tenni.
A bukaresti magyar követ hangsulyozta ezeknek a az intézkedéseknek védelmi jellegét. Egyébként kijelentette, hogy a magyar kormány elháritja magától a felelősséget azért, hogy a magyar-román viszonynak az utóbbi időben a magyar kormány kezdeményezésére megindult javulása - úgy látszik -, nem folytatódhat tovább.
A román kormány augusztus 24-én megcáfolta a mozgósitást, valamint a román katonai egységeknek a magyar határ felé való eltolásátis. Másfelől elismerték, hogy bizonyos egységeket összevontak a csapatok kiképzése és a nagygyakorlatok céljából. A román kormány, hogy megmutassa békés érzelmeit, támadást kizáró szerződést ajánlott fel a magyar kormánynak.
A magyar kormány válaszképpen kijelentette, hogy a román mozgósításról és csapatmozdulatokról szóló hír nemcsak feltevésekre van alapitva, hanem megfelelően ellenőrzött tényekre. Ennek következtében a magyar kormány fenntartja tiltakozását a román csapatmozdualtok ellen. Ugyanakkor közli a magyar kormány Bukaresttel, hogy Magyarország nem hajlandó sem politikai tárgyalások megkezdésére, sem ilyen természetű egyezmények kötésre fegyveres nyomás alatt, amint azt már áprilisban közölte.
A magyar kormány nem a mozgósitás miatt emel szót, amely hidegen hagyja, hanem a román csapatoknak a magyar határ mentén való elhelyezése miatt.
Hogy teljes jóhiszeműségének kézzelfogható jelét adja, a magyar kormány azt javasolta a román kormánynak, hogy kössenek egyezményt a kisebbségek védelmére.
Ez minden másnál jobban hozzájárulna a két ország közti kapcsolatok javitásához és noha ez a szerződés politikai természetű lenne, senkisem magyarázhatná ugy, hogy a román csapatok mozgósitása és összevonása folytán keletkezett. (MTI.)
Varsói jelentés a tárgyalásokról
Varsó, augusztus 27.
A Lengyel Távirati Iroda jelentése szerint a magyar kormány a román kormány támadást kizáró egyezmény megkötésére vonatkozó javaslatára kisebbségi egyezmény megkötését indítványozta.(MTI.)
A magyar kormány tiltakozása Bukarestben
Bukarest, augusztus 27.
(Havas.) A magyar kormány aggodalmát Fejezte ki Bukarestben a Romániában életbeléptetett katonai intézkedések miatt. A román kormány tudatta a magyar kormánnyla, hogy csak olyan egységek összevonásáról van szó kiképzés céljából, amelyek résztvesznek a szokásos évi őszi hadgyakorlatokon és ezeknek az intézkedéseknek nincs támadó jellegük. A román kormány, hogy bebizonyitsa békés szándékát szomszédaival szemben, késznek mutatkozott Magyarországgal támadást kizáró szerződést kötni. A jelentés szerint Magyarország azt válaszolta, hogy nincs módjában elfogadni Románia ajánlatát.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!