Nem sikerült Zwackék betörése a petróleumszakmába
A Zwack-cég, amelyet évtizedek óta likőrkészítményeiről ismer a piac, az utóbbi időben más területeken is próbálkozott, hogy kihasználja a Soroksári úti telepét, foglalkoztassa személyzetét és gyümölcsöztesse a tekintélyes tőkéket, amelyek az ország megcsonkítása és a pálinkaüzlet összezsugorodása folytán nem használhatók ki teljes mértékben a régi üzem keretein belül.
A bíróság tisztességtelen versenyperek kapcsán többízben is foglalkozott a Zwack-gyár szénsavipari vállalkozásával, amely arra irányult, hogy a szénsavkartellel szemben pozíciót vívjanak ki maguknak. Ugy látszik, ezek a kísérletek nem jártak kellő eredménnyel. Ekkor Zwackék villamos izzólámpa gyártására rendezkedtek be, és mint kartelen kívüli vállalat, a nagyobbak között szerepelnek ezen a téren.
Ezek mellett azonban vannak a Zwack-gyárnak egyéb ipari elképzelései is.
Már esztendőkkel ezelőtt szesz- és olajipari vállalatot létesítettek és Csepelen a vámmentes kikötő petróleummedencéjénél többszáz négyzetméter területet béreltek. Hosszú időre kötötték meg ezt a bérleti szerződést, ragaszkodtak ahhoz is, hogy a vámmentes kikötő igazgatósága iparvágányt építsen oda, ami meg is történt.
Már 1932-ben megtették az előkészületeket, hogy Csepelen petróleum-lepárolót vagy legalább is motorszeszkeverőtelepet létesítsenek. Kértek is iparengedélyt de már az első, a gyáralapítást megelőző közigazgatási bejárás során szembekerültek a petróleumkartellel, mely különböző észrevételek hangoztatásával igyekezett elgáncsolni, hogy a hatóságok megadják az építéshez szükséges engedélyt. A kifogásokat nem sikerült kellőképen megcáfolni és Zwackéknak egyre kisebb reményük lehetett arra, hogy megvalósíthassák saját rezsijükben a motorszeszkeverést. Beavatottak tudni vélik, hogy a gyáralapítással kapcsolatban beható tárgyalás is folyt a petróleumkartel és a Zwack-cég vezetői között.
Hogy ez milyen eredménnyel végződött, azt senki sem tudhatja, tény azonban, hogy a Zwack-cég végleg letett a motorszeszkeverő-telep létesítéséről, mert néhány héttel ezelőtt közölte a vámmentes kikötő igazgatóságával, hogy vissza akar lépni a hosszú időre kötött bérleti szerződéstől, a ki nem használt területet hajlandó visszabocsátani a kincstár rendelkezésére.
Ebben az értelemben legutóbb megegyezés is történt a vámmentes kikötő igazgatóságával, amely szerint Zwackék megtérítették az iparvágány felállítási költségeit és végleg lemondtak a szóbanforgó terület bérleti jogáról. Ez azt jelenti, hogy nem óhajtanak immár sem finomító felállításával, sem pedig motorszeszkeverő-telep létesítésével bekapcsolódni a petróleumszakmába, amelynek helyzete pillanatnyilag különben sem kedvező.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!