Parfőmök és egyéb kábulatok
Illatról, a költő saját francia szavával: parfőmről nem lehet érdekesebbet érdekesebben mondani. És ha elgondolkozunk rajta, még igaz is. Kétféle parfőm van mindössze: az egyik fajta ártatlan és tiszta, ami a jellegét, a mondanivalóját illeti. Ilyenek a kölnik, a levendulák, a naiv üdeséget sejtető virágvizek. A másik fajta: nehéz, mámoros elkábulásokat, tikkadt fantáziát idéző összetételek.
Mindkét fajta illat pedig régi, mint maga az ember kultúra. Szinte kísért a szó, hogy örök. De alkatrészeik, keveréseik mindig változnak, úgy, mint – a ruhák. Évről-évre.
Milyen illatokat hordunk ezidén?
Ezidén egy kis csömör mutatkozik a bódító parfőmök iránt. Egy kis fáradtság! Nem teljesen, mert van azért egypár ravasz keverék, amely nagyon kelleti magát, ép a legdivatosabb hölgyeknél. De ezekre később térünk rá. Előbb le kell szögeznünk azt, hogy a nagy világdivat 1934-ben a friss illat! Az üde. A testi és lelki tisztaságot sejtető. Ugymint a rétek levendulája és verbénája (francia nevén: verveine) és a kölnik. Az eau de Cologne-ok nemkevert és némi zamattal kevert serege. Még Amerika is ezekhez csatlakozott. Ez „Three flowers” nevű kölni nagy kedveltségre tett szert. Aminthogy a levendulák és verbénák igazi mestere ma Anglia.
De ne adjunk minden dicsőséget a külföldnek. Ismerjük be, hogy a magyar készítmények is ma már világszínvonalon állnak. Ma már a legfinnyásabb divathölgy is beérheti egy-egy jól megválasztott magyar kölnivel, magyar levendulával.
Ami pedig a francia hódítóművészet egyik engedelmes eszközét, a bódító parfőmöt illeti. Patou tavalyi „cocktailjei” most is legelső csatasorban állnak: a „Swcat”, a „Bittersweat”, a „Cocktail dry”. Nagyon illenek egyes egyéniségekhez, egyes hangulatokhoz, egyes miljőbe. A hölgyek ezt biztos ösztönnel meg tudják ítélni. Van egy magyar változatuk is. A „Crépe satin”. Ugy fut, mint egy derbyló….
Fóti angol szövete mindig többet ér, mint amibe kerül. (IV. Váci ucca 9., földszint és félemelet.)
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!