A marseillei merénylet a francia kamarában
Párizs, december 2.
A kamara vasárnapra virradó ülésén szóba került a marseillei merénylet ügye is a külügyi költségvetés vitájában.
Reynaud szocialista képviselő felvilágosítást kért a külügyminisztertől arra vonatkozólag, hogy mi fog történni azokkal a horvát terroristákkal, akiket Franciaországban a királygyilkosság miatt elfogtak. Laval külügyminiszter röviden válaszolt:
- Folyamatban levő ügyről van szó, amely a francia bíróságot foglalkoztatja. Éppen ezért a nyilvánosság előtt nem adhatok választ a feltett kérdésre, de ha a képviselő urat nagyon érdekli az ügy, kérem, keressen fel a dolgozószobámban és minden felvilágosítást meg fog kapni.
Reynaud tudomásul vette a miniszter kijelentését és közölte, hogy hétfőn fogja Lavalt felkeresni.
A marseillei merényletet más formában nem hozták szóba a vita során, de a folyosókon híre terjedt, hogy Benes csehszlovák külügyminiszter Genfből kerülővel – Párizson át – utazott haza Prágába. ezt a titokban tartott párizsi látogatást arra használta fel, hogy Laval külügyminisztert és Flandin miniszterelnököt meggyőzze arról, hogy Franciaországnak feltétel nélkül kell támogatnia a kisantant magyarországellenes akcióját Genfben.
Laval tudomására adta – még pedig határozott formában – Benesnek, hogy Franciaország nem szándékozik cserbenhagyni szövetségeseit, de tartózkodni fog minden olyan lépéstől is, amely az Olaszországgal folyó diplomáciai tárgyalások sikerét veszélyeztetné, vagy az európai békét kockáztatná. Amikor erről a kamara folyosóján szó esett, Laval megismételte:
- Nekünk ma mindennél fontosabb Olaszország…
Pál hercegnek Lebrun köztársasági elnökkel, valamint Flandin miniszterelnökkel és Laval külügyminiszterrel folytatott tanácskozásairól röviden emlékeznek meg a vasárnapi lapok. A Le Journal azt írja, hogy Londonban és Párizsban egyformán kedvező benyomást tett a régens herceg nagy mérséklete és széles látókörre mutató gondolkodása.
Olasz válasz:
„Osztjuk a francia külügyminiszter felfogását…”
Milánó, december 2.
A Stampa elégtétellel veszi tudomásul Laval francia külügyminiszter nyilatkozatát Franciaország és Olaszország viszonyának jövő alakulásáról.
-Teljesen osztjuk – írja az olasz lap – a francia külügyminiszter felfogását, hogy a két ország között folyó tárgyalásoknak Ausztria függetlensége tekintetében is megállapodáshoz kell vezetniök, mivel Közép-Európának ezen a területén csak így lehet megszilárdítani a békét, senkit sem szabad meggyanúsítani azzal, hogy a Duna-medencében a zavarosban akar halászni és előjogokra törekszik.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!