Dtum
Login with Facebookk
1933 | Március

Német-Ausztria a polgárháború legsúlyosabb állapotában vergődik

A keresztényszocialista Dollfuss-kormány, amely az általános választások óta egy-két szavazattöbbséggel kormányzott a parlamentben, a német, de még inkább a bajor események hatása alatt az osztrák sorkatonaságra és a Heimwehrre támaszkodva, a háborús szükségtörvényekre való hivatkozással rendszere politikai diktatúrát léptetett életbe.

 

E diktatúrikus rendszabályokkal szemben csatasorban áll az osztrák szociáldemokratapárt és az ellenállásnak ez a frontja még kiszélesedett azáltal, hogy – a politikában nincsenek lehetetlenségek! –a német nemzetiek, Hitler osztrák pártja, a forradalmi szocialista mozgalom jobbszárnya lett, tehát amíg Hitler Németországban a marxizmusnak úgyszólván európai polgárjogot szerzett pártját, a német szociáldemokráciát, a megszerzett hatalom minden eszközével, puskatűzzel és vasdoronggal írtja és pusztítja: az osztrák szocialisták és osztrák horogkeresztesek egyazon taktikai terepen vonulnak fel a keresztényszocialista kormányzat ellen, amely lényegében testvére annak a katolikus centrumnak, amely a német szocialistákkal évekig „Schulter am Schulter” együtt kormányzott Németországban.

 

Nyilvánvaló, hogy Hitlerék kormányra jutása, helyesebben Bajorországnak horogkeresztes megszállása nélkül Ausztria mintaszerűen demokratikus rezsimje nem fordult volna ilyen élesen jobbra. Köztudomású, hogy Held, Bajorország miniszterelnöke és az osztrák keresztényszocialista párt kisgazdafrakciója hosszú évek óta igen jól megértették egymást. Mióta ezek a tiroli és vorarlbergi szövetkezeti vezérek, Dollfuss és társai jutottak uralomra, ez a belső baráti viszony reálisabb politikai alapokat nyert, a délnémetség és az osztrák németség históriai rokonszenvét a két kormány ismételten hangoztatta, nemcsak befelé, hanem – kifelé is!


Sőt az osztrák kormányhoz közelálló egyesületekben kiváló mezőgazdasági szakemberek rendkívül érdekes előadásaikban, mint a távoljövő kialakulását, egy olasz-magyar-osztrák-bajor gazdasági szövetséget jelöltek meg.


Ismeretes, hogy Hitler kancellársága másnapján Hindenburg kezet adott Held bajor miniszterelnöknek és két minisztertársának arra, hogy Bajorország ellen soha nem léptetnek életbe olyan rendszabályokat, amelyek Bajorországot a horogkeresztes mozgalomnak gúzsbakötözve kiszolgáltatja. Osztrák kormánykörökben az utolsó tizenkét év legmegdöbbentőbb eseményének mondják azt a hiradást, amely Bajorország megszállásáról Bécsbe érkezett.


Ez a hitleri rajtaütés vágta el végkép a fonalat az osztrák keresztényszocialisták és a német horogkeresztesek között!

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Dollfuss Held
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98