Az uj német kormány ismét engedélyezi Hitler rohamcsapatait
Berlin, junius 5.
A Papen-kormány első intézkedése az lesz, hogy fölfüggeszti a Brüning-kormány által kiadott szükségrendeletek tulnyomó részét, ami azt jelenti, hogy megszünik a nemzeti szocialista rohamosztagok betiltása és az egyenruhaviselési tilalom.
Ezáltal Hitlerék ujból a legszélesebb teret kapják agitációjuk folytatására, ellenben továbbra is érvényben hagyja az uj kormány a sajtót korlátozó szükségrendeletet. Vasárnap tartománygyülési választást tartottak Mecklenburg-Schwerinben, amely mindenütt nyugodtan és föltünően nagy részvétlenség mellett folyt le.
965 kerületből a következő választási eredményt jelentik: nemzeti szocialisták: 65.735 szavazat, 11 mandátum; szociáldemokraták: 33.235 szavazat, 6 mandátum; német nemzetiek: 18.337 szavazat, 2 mandátum; kommunisták: 7005 szavazat, 1 mandátum. Eszerint tehát Hitleréknek a tartománygyülésen abszolút többségük lesz és ők alakítják meg az uj mecklenburgi kormányt.
Moszkva, junius 5.
A kommunista internacionále végrehajtóbizottsága vasárnap elhatározta, hogy junius 28-án európaszerte nagy tüntetést rendez a fascista kormányok ellen. A tüntetés kifejezetten a Papen-kormány ellen is irányul. A Komintern kiáltvánnyal fordul az egész német munkássághoz, hogy egyesüljön a német junkerek munkásellenes kormánynak megbuktatására.
Berlin, junius 5.
Eddig csak rövid hirek számoltak be arról, hogy Brüning volt kancellár gyöngélkedik. Ezzel szemben teljesen megbizható forrásból származik tudósítónknak az az érvényesülése, hogy a volt kancellár hétfői audienciája után, amelyen a kormány lemondását jelentette be Hindenburg elnöknek, sulyos szivattakot kapott, ugy hogy az orvosok tanácsára ágyban kellett feküdnie.
Brüninget rendkivül megviselte az a idegfeszítő munka, amelyet Németország megmentéséért folytatott és végtelenül lesujtotta, hogy ennek a munkának utjába éppen Hindenburg vétója emelt akadályt, akinek, megválasztását páratlan energiával vitte keresztül. Brüning azt remélte, hogy az a személyes viszony, amely kétéves kormányzása alatt az elnök között és közte kialakult, lehetővé fogja tenni, hogy terveit Hindenburg támogatásával végrehajtása.
Amikor szembekerült az elnökkel, valóságos lelki összeomláson ment keresztül és még most is ágyban fekvő beteg. A volt kancellár környezete szerint bizonytalan, mikor heveri ki a szivattak következményeit és mikor kezdheti meg délnémetországi üdülését.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!