Dtum
Login with Facebookk
1931 | November

A beszélő papírszalag

A gramofónnak versenytársa támadt. Egy bécsi gyár az éneket, zenét, beszédet közönséges papírszalagon rögzíti meg s aztán ezt alkalmas készülékkel lejátszatja. A beszélő papírszalag eszméje a hangosfilmből született meg. A hangokat előbb itt is rendes filmre veszik föl, mint a hangosfilmnél.

Mivel azonban a celluloidfilm nagyon drága, a hangsávokkal ellátott filmről klisét készítenek, mint a sokszorosítandó képről. A kliséről aztán rendes papírszalagra nyomják a film hangstráfjait. A papírszalagok hosszúsága 300 méter, de a hátára is lehet nyomtatni s az ilyen papírtekercs lejátszása 70 percig tart, úgyhogy a leghosszabb művek, színdarabok előadására is alkalmas.

A hangsávos papírszalag lejátszásához gramofonhoz hasonló szerkezet kell, amelynek két tányérja van, az egyikről lecsavarodik a papírszalag s a másikra tekerődik föl. Közben egy villanylámpa és egy fényelektromos cella között fut át.

A villanylámpa fénye a hangsávos papírszalagon áthalad különbözőképp hat a fényelektromos cellára, amely a fényhatásokat elektromos rezgésekké alakítja s ezek a hangszóróba jutva, hangok alakjában lépnek onnan elő. A hangzó papírszalag olcsóbb, mint a gramofónlemez s a lejátszókészülék sem kerül többe egy olcsóbbfajta gramofónnál.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Gramofonlemezes beszélőfilm vetítőgép Hangosbeszélő
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98