Kossuth Lajos kaktusza Szegeden
Közlönyünknek 50. kötete, 1918. évfolyama 17-18. számában közöltem volt (530-2. oldalon) a kolozsvári Füvészkertnek adományozott, hazánk nagy fia: Kossuth Lajosnak turini kertjéből származó Cereus peruvianum történetét. Fényképét is közreadtam. cikkem megjelenése után boldogult Istvánffi Gyula kért egy fiókhajtást füvészkertünktől. Küldöttöm neki is és a kolozsvári 48-as Ereklye-Múzeumnak is, betörzskönyvezve ajándékunkat.
E kolozsvári eredeti tőről való é emléket itt Szegeden is őrizek. Nehezen indult meg eleinte. Mikor aztán nagy nehezen megindult, az intézetem folyosóján ápolt növényt valamely gonosz kéz megsértett beleszúrt egyik oldalon (a képen a 1. szám magasságvonalában).
A kaktusz sokáig sínylődött. Végre behegedt, de elmaradt a növekedésben, úgy, hogy hosszadalmas ideig tartott, amíg az 1. szám magasságától a 2.-ig felnőtt. Minthogy megfelelő zománcozott fémtáblát is készíttettem Kossuth kaktuszának, amelynek szövege így hangzik: Kossuth kaktusza (Cereus Peruvianus Mill.).
Kossuth Lajos torinói kertjéből hozta a 80-as években Helfy Ignác gyalui Rosenberger Bernát-nak, kinek Ignác fia 1917-ben a kolozsvári tud.-egyetemi füvészkertnek ajándékozta (v. ö. Győrffy in Termtud. Közl. 50.1918. 530—2.). Kolozsvári eredeti tőről van ez a példány.Attól tartva, hogy így még jobban felhívom a figyelmet rá, füvészkertembe vitettem ki 1930 május legvégén.
Őszig roppant sokat nőtt; és pedig június legelejétől október 11-ig a 3. és 4. számmal megjelölt szakaszt: 21 cm-t! (ahol 8 cm szélességű). Ma a kaktusz méretei ezek: földtől számítva l-ig: 16 cm (szélessége 11 cm); 1-2 közt: 6 cm; 2-3 közt: 7 cm; 3-4 közt: 21 cm (szélessége: 8 cm.)
Dr. Győrffy István (Szeged)
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!