Nessi Pál dr. öngyilkos lett Newyorkban
Newyork, november 8.
Dr. Nessi Pál volt magyar országgyűlési képviselőt, aki 25 év óta az Egyesült Államokban él és ott polgárjogot is nyert, november 6-án reggel holtan találták Newyorkban levő kis kiszobás kerti házában.
A Tisza István elleni nagy obstrukció és a koalíciós kormányzat híres ellenzéki országgyűlési képviselője a „Híradó” című magyar hetilapot szerkesztette kint, de már évek óta betegeskedett és visszavonult az amerikai magyar közszerepléstől is. Tüdőbaj ásta alá hajdan legendás szervezetét, amelyhez utóbb sulyos melancholia járult.
Takarítónője, amikor szerdán reggel Nessi hálószobájába benyitott, a volt képviselőt a gázcsap mellett elnyulva egy szőnyegen, holtan találta. A rendőrség vizsgálata szerint, minden jel arra vall, a sulyosan beteg volt magyar képviselő öngyilkosságot követett el.
Levelet nem hagyott hátra: nagytömegű irományai, naplójegyzetei között remélnek nyomot találni, amely végzetes elhatározására világosságot derít. Nessi Pál 59 éves volt. Mint egészen fiatal pesti ügyvéd, akinek családja a fővárosi politikában játszott szerepet, ahhoz az ellenzéki ifjusághoz tartozott, amelynek Krasznay Ferenc, Lengyel Zoltán és Papp Zoltán voltak a vezérei. 1901-ben hármas választási küzdelem után nyeri el a tabi kerület mandátumát.
Országos szenzáció középpontjába kerül a kolozsvári Mátyás-szobor leleplezése alkalmából kirobbant hazafias tüntetésekkor. A Götterhalte-botrány és Nessi megsértett mentelmi joga, hadbírósági eljárás indult ellene, hetekig foglalkoztatta a képviselőházat és a közvéleményt. Ezek a parlamenti viharok indították el a nagy obstrukciót. A koalíció előtti általános választásokon az udvardi kerület küldte be a képviselőházba.
A közszereplés és politizálás megingatta Nessi Pál vagyoni helyzetét: a népszerű képviselő váltóadosságokba keveredett. E helyzet konzekvenciáját vonta le, amikor itthagyta pozícióját és 1904-ban kivándorolt Amerikába, ahol farmot vásárolt és mint egyszerű parasztgazda kezdett uj élethez.
A világháboru kitöréséig levelezett régi barátaival, az utolsó tíz esztendőben azonban csak egy-két rövid híradás érkezett sorsáról. A háboru alatt adta el farmját és hetilapot alapított, amelyet hazafias és demokratikus szellemben szerkesztett. Az egyre lehatalmasodó tuberkulózis, a nosztalgia, hogy itthoni földben nyugodjék és sulyos kedélydepressziók késztethették szegény, lelkes, csalódott Nessi Pált az öngyilkosságra…
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!