A rádió diadalútja 3. rész
Népszerű és tudományos előadások sorát, idegen nyelvkurzusokat van módjában meghallgatni és hasznosítani a rádióamatőrnek. A háziasszony finom konyharecepteket kap rádió útján, míg a házikisasszonyok és ifjurak talpa alá színkópákkal spékelt hamisíthatatlan charleston és black buttom muzsikákat játszik a rádiózenekar.
Vasárnapokon és ünnepnapokon az orgona magasztos rengéseket továbbítják minden irányban a gondolatnál is sebesebben szárnyaló elektromos hullámokat. Prédikációt, istentiszteletet mindenki az otthonában hallgathat végig. Az utazások kellemesebbé tételére is jól alkalmazható a rádió.
A hatalmas óceánjárók és az expresszvonatok ma már mind fel vannak szerelve drótnélküli készülékekkel, de annak nincs semmi akadálya, hogy a lelkes rádió-amatőr egy-egy automobil vagy motorcsónok kirándulásra is magával vigyen egy ügyesformájú utazókészüléket.
A munka is jobban megy, ha jókedvűen végzik, éppen ezért igen gyakori eset az újvilágban, hogy a mechanikus, kézimunkát végző emberek fülein a rádió-hallgató kagylóit látni. A rádiónak ezt az előnyös hatását különben ma már mindjobban felismerik és Európában is alkalmazzák helyenként.
Az itt felsorolt, jóformán találomra összeszedett adatok élénken bizonyítják, hogy hihetetlenül rövid idő alatt mennyire közkedvelt, hasznos és szinte nélkülözhetetlen tényezőjévé vált a drótnélküli telefón a modern élet legtöbb ágazatának.
A rádiótelefónia terén azonban valóságos forradalmat ígér egy amerikai fizikus uj találmánya, mely külömböző transformátortok segítségével a rádió-felvevőkészülékekből teljesen kiküszöböli a lámpákat, a rádiótelefón e legkényesebb, legdrágább és legkönnyebben pusztuló alakrészét.
Az új készülék a sok lámpás készülékeknél elég tetemes üzemköltségeket a minimumra szorítaná le, azonkívül, hogy mint a feltaláló ígéri, még a hangtisztaság és erősség is tetemesebben javul a lámpás készülékekkel szemben.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!