A távolbalátás és a sötétben való látás csodás találmányai, televizor
Baird tanár, a „televizor” feltalálója elmondja korszakalkotó felfedezéseinek történetét. A rádió televizort korunk legnagyobb találmányának tartják. A sötétben való látás átalakítja a hadviselést. A láthatatlan fény, az „éneklő arc”, az „elektromos szem” csodái.
Tolnai Világlapja egyik utóbbi számában rendkívül érdekes képet közölt John L. Baird angol tudósról, a „televizo” feltalálójáról, aki a rádiós távolbalátás felfedezésével aránylag rövid idő alatt az egész művelt világon ismertté tette nevét.
Tolnai Világlapja eredeti képén látható volt a korszakalkotó találmányt megvalósító „televizor” gép is, valamint „Jimmy”, a groteszk játékbaba, a feltaláló asszisztense, akit az a kétségtelenül nagy kitüntetés ért, hogy Baird tanár az ő ironikus arcvonásait továbbította először a rádió s elektromos hullámok segélyével.
A mai idők tudományos korszakában egymást követik a szenzációsabbnál szenzációsabb felfedezések. A tudós elmék, a fáradhatatlan kísérletezők egymásután valósítják meg a csodákat, valóra váltva mindazt, amit emberi fantázia el tudott eddig képzelni.
Repülünk a levegőben, egyre behatóbban olvassuk a csillagok titkait, tengeralattjárók segítségével a vizek mélyén közlekedünk, a rádión ezer kilométerek távolságából hallgatjuk a koncerteket, előadásokat, megszületett Anglia és Amerika között a közvetlen telefónbeszélgetés és most legutóbb egy fiatal angol tudós felfedezte a módszert annak, hogyan lehet a rádió útján a távolba látni, látni például azt a személyt, aki a leadó-gépnél áll.
Ugyanekkor a fiatal tudós felfedezte a sötétben való látás csodáját, aminek következményei egyelőre egyenesen beláthatatlanok. Az a fiatal angol tudós John L. Biard, aki immár megvalósította azt az emberi ábrándot, hogy országokon, hegyeken-völgyeken túl ezer kilométerek távolságába is látni tudjunk – a saját szemünkkel.
És ez most már egyáltalán nem fantázia - ez valóság! A feltaláló nem titkolózik. Az angol tudósok tiszteletreméltó kara testületileg járt több ízben a csodák színhelyén: Baird laboratóriumában és egyhangulag jelentették ki!
Ez aztán igazán csodálatos felfedezés! Lehetőségei kiszámíthatatlanok. És Baird tanár az igazi tudós szerény egyszerűségével így mondta el az újságíróknak felfedezése történetét: Nem csodáról, nem utópiáról van itt szó, hanem közel tízesztendős, fáradhatatlan laboratóriumi munka komoly eredményéről.
A modern rádió-technikának legnehezebb problémája kétségtelenül a távolbalátás volt. Ma már egész természetes dolog, hogy hangokat ezer kilométerek távolságából hallunk. De szokatlan még a gondolat, hogy a távolból beszélő, vagy éneklő személy arcát egyidejűleg lássuk is.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!