Boom, vagy egy nagyváros, amely idejében megfordult
Newyork vezetett két teljes esztendeig a tőzsdei forgalomban; soha, amióta tőzsde áll a földön, nem cseréltek olyan irdatlan részvénypakettek gazdát, mint az elmult két év alatt a Wall Street nagy tőzsdepalotájában.
De nincs olyan hossz, amelyet hossz ne követne az Óceán tulsó oldalán hetek óta, talán a közelgő elnökválasztás miatt, lassu lemorzsolódás folyik, nyereségbiztositó eladásokat véleményes leadások követnek és ugy látszik, mintha a londoni Royal Stock Exchange oszlopos palotája vette volna át a legutóbbi időben a szerepet, amelyet eddig a Wall Street játszott, a világspekuláció középpontjának szerepét.
London, amely két teljes esztendeig szürke és eseménytelen tőzsdenapokat élt át, két hónap óta tökéletesen megfordult s a City olyan nagyarányu spekuláció szinhelye, aminőt a kontinentális ember, ha még olyan szédületes üzletekhez szokott is, alig tud elképzelni.
Mindenki játszik ma Londonban, a gépiróleánytól a hercegnőig s nagyon makacsnak s nagyon ügyetlennek kellett annak lennie, aki ebből a csodálatos aranyesőből nem vette ki a maga részét. A nagy angol világváros tele van históriákkal, amelyek szájról-szájra járnak és arról szólnak, hogy egészen szürke és kicsiny emberek, akik minden információtól, szakismerettől távol állanak, milyen nagy összegeket kerestek, magyar viszonyokhoz mérten valóságos vagyonokat, ezen a hosszantartó hosszon.
Egy kis gépiróleány januárban megtakaritott fontjain Vocalion részvényeket vett, 8 shilling 3 pennyn darabját. A mult héten 72 shillinges árfolyam mellett adta el részvényeit közel 800 font (25.000 pengő) tiszta nyereséggel. Ez a boom, a nagy hossz, amelyet az angolok évek óta olyan epedő szivvel vártak. A Vocalion egy nagy hangszerkészitő gyár s a hangszerek, gramofonok, rádiók készitői érték el eddig ebben a hosszban a legnagyobb nyereséget.
Kisemberek egy konzorciuma, amely tulnyomórészben könyvelőkből, pénztárnokokból, kereskedelmi alkalmazottakból állott, a City nagy szürke tömegének képviselőiből, háromnegyed év alatt szerény tőkével s a papirok ügyes forgatásával kerek százezer fontnyi tiszta nyereségre tettek szert.
Olyan nagy fantázia van még ma is a hangszergyárak részvényeiben, hogy a puszta hire annak, hogy a Victor Talking Machine Company megvette a Columbia gramofongyár részvénytöbbségét, mindkét vállalat részvényeit egy hét alatt huszonöt és fél fonttal hajtotta föl.
A hangszergyárak részvényein kívül a legerősebb ármozgalom a vegyi gyárak részvényeiben volt s míg a gramofon-pártiak az utóbbi napokban már majdnem kivétel nélkül realizáltak, a vegyi iparban még hosszu időn át nagy lehetőségeket látnak.
Különösen amióta Sir Alfred Mond Sir Herbert Samuellel és Lord Readinggel, amerikai nagytőkések segitségével megalapitotta a nagy angol-amerikai vegyi trösztöt, amely a világ leghatalmasabb kombinációjává fejlődhetik rövid néhány év alatt.
A vegyi piacon különösen a Cyanid-részvények állanak az előtérben és e héten megduplázták árfolyamukat, nagy örömére annak a rengeteg embernek, aki pénzét ebbe a vészes hangzásu papirba fektette.
Természetesen a spekuláció ugyanolyan érdekes és nem mindig örvendetes jelenségeket vált ki, mint amilyeneknek öt-hat évvel ezelőtt Pesten voltunk tanui. Érthetetlen és ismeretlen forrásokból származó információk tömege röpköd a levegőben, a brokerek és jobberek irodái késő éjszakáig dolgoznak, ami angol embernél nagy dolog, mert az angol ember dolgozik ugyan és keményen, de nem tulhosszu ideig.
Az információk néha beválnak, mint Anglia egy közismert uri dámája, Argyll hercegnő esetében, akiről azt mesélik, hogy Maidenhead Brick and Tile-részvényeken óriási összeget keresett, mert február elején vett egy nagy pakettet 6 shillingért darabját és a mult héten 35 shillingért adta el őket, hatszoros pénzt keresvén alig két hónap alatt, ami még hercegnőnek is igen tisztes polgári hasznot jelent.
A föltünő az, hogy az óriási áremelkedések dacára rendithetetlen jó a vélemény, mindenki optimista, holott alig néhány lépésnyire a City szivétől, a Themze partján százával ődöngenek a munkanélküliek, szivetszoritó rongyokban és az angol bányavidéken száz- meg százezer ember tölti tétlen renyheségben a napjait.
Mi az oka ennek a csodálatos jelenségnek, ennek a rendithetetlen optimizmusnak? Ugy látszik, három oka is van.
A márciusi külkereskedelmi mérleg jelentős javulást mutat, a munkanélküliség nem csökkent ugyan, de egyes speciális iparágakban: a vegyi és a hangszeriparban és a müselyemiparban is megszakitás nélkül tart a jó konjunktura. Ez az egyik.
A másik, hogy Anglia költségvetése hosszu idő óta először nagyon jelentős többlettel zárult.
S végül, ami tán az első kettőnél is jelentősebb: ugy látszik, Amerika is optimista szemmel nézi Anglia gazdasági jövőjét, az amerikai pénz a newyorki tőzsdekonjunktura ellanyhulása óta igen nagy összegben jön át a tengerentulról s ennek a nagy tőkének nagyon tetemes része elsősorban a londoni értéktőzsdén helyezkedik el.
Sőt Amerika nagy tételekben importál angol fixkamatozásu papirokat is s az angol aranyjáradéknak egy fajtáját, a Funding Loant, néhány nappal ezelőtt vezették be a newyorki tőzsdén, aminek első következménye a fixkamatozásu papirok erős emelkedése volt, pedig ez a piac a nagy hosszmozgalmat ideig alig érezte meg.
Ez a nagy boom kétségtelenül éreztetni fogja hatását a kontinentális tőzsdéken is. A Cityben erős érdeklődéssel kisérik az európai tőzsdék mozgalmát s a legutóbbi hetekben nagyon erős tételekben vásároltak nagyon óvatos és nagyon előrelátó kezek szárazföldi papirosokat.
Könnyen lehet s nagyon valószinünek látszik, hogy a hosszmozgalom Londonból az amerikai pénz segitségével átcsap Berlinbe is, és az uj berlini hossz minden emberi számitás szerint a többi középeurópai tőzsde megélénkülését is jelentheti.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!