A primitív kultúra
Braun Soma könyve
Az emberiség őstörténetének izgató kérdéseivel foglalkozik Braun Soma most megjelent könyve, olyan kérdésekkel, amelyeknek megfejtésével a tudományok egész sora vállvetve próbál bevilágítani a történetelőtti ember származásába és fejlődésébe, a technikai, gazdasági, szellemi, vallási kultúra és a társadalmi élet kezdeteibe és alakulásába. Az ember és az emberi élet őstörténetének minden vonatkozását ma - és nem is régóta - a geológia, a paleontológia, az etnológia, a prehistória, a pszichoanalízis, az összehasonlító nyelv- és vallástudomány, mesekutatás és mitológia, a modern tudomány minden eszközével és fejlett módszerével kutatja.
Káprázatos ezeknek a kutatásoknak az útja. Ezek a tudományok majdnem a semmiből teremtenek valamit? egy-egy koponyából, egy-egy ékből, kőbaltából elénk varázsolják az ősember testi alakját, harcait, életét, társadalmát, művészetét. Nyilvánvaló, hogy itt egy-egy tudomány csak részleteredményeket érhet el. A felsorolt tudományágaknak összeműködésére van szükség, hogy ezekből a részleteredményekből áttekinthető kép táruljon az érdeklődő felé. A laikus, mint e sorok írója is, ámulva olvassa az emberi kultúra kezdetleges tapogatódzásainak ezernyi érdekes adatát és köszönettel adózik a szerzőnek, aki lámpásával az ősi sötétségekben oly lelkesen és kifogyhatatlan rajongással kalauzolja.
Braun könyvének legfőbb érdeme, hogy sohasem válik unalmassá, s még ott is lebilincselő, ahol bonyolult tudományos okoskodások útjain vezet végig az eredményekig. Másik kiválósága, hogy az említett hat-hét féle tudomány eredményeit világosan, áttekinthetően állítja egységes képbe. Szerényen kijelenti, hogy nem igényeli az eredetiség dicsőségét, csak jó összefoglalást akart adni. Hozzátehetjük, hogy ez maradéktalanul sikerült neki s hogy ezen a területen az ilyen összefoglalás felér sok más eredetiséggel.
Tökéletes tájékozottság, biztos szem, nagy mérséklet kell hozzá és szerencsére a szerző rengeteg olvasottságával és módszeres iskolázottságával egészen ura tárgyának. Legfeljebb egyoldalú marxista álláspontja szúrhat szemet imitt-amott, de ezt megmagyarázza az, hogy a könyv munkásoknak íródott, s e sorok írója nem világnézetet, hanem tárgyi okulást keresett és talált benne. Ilyen szemmel olvasva B. könyve a magyar népszerűsítő tudományos irodalom egyik legsikerültebb alkotása.
Révay József
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!