A Pasics-ellenes demokratapárt győzött a jugoszláv községi választásokon
Belgrád,, augusztus 15.
Vasárnap folytak le Belgrádban, valamint Szerbiának és Montenegrónak mintegy kétezer helységében a községi választások.
A választási harc nagyon szenvedélyes és heves volt főleg a radikális párt és a demokraták között és előkészítése már hónapok óta folyt. Hogy milyen éles volt ez a harc arról bizonyságot tesznek a demokrata pártnak nap-nap után magjelent jelentései, amelyek a radikálisoknak és a hatóságoknak hallatlan erőszakot vetettek a szemére.
A főérdeklődés Belgrád városára összpontosult, mert itt igen különös helyzet állott elő. A radikális párt ugyanis, amely 1920 óta van hatalmon, két részre szakadt és az agitáció folyamán annyira kiélesedett közöttük a viszony, hogy a döntő ütközet Belgrádban a radikálisok két szárnya között és nem a radikális és demokrata pártok között folyt le.
A radikálisok testvérharcának a demokraták látták hasznát, akiknek sikerült vasárnap Belgrádban relatív többséget szerezni és így a szerbiai községi választási törvény értelmében a demokrata párt sorából kerül ki a polgármester és a városi tanács, valamint a városi képviselőtestület kétharmadrésze. A radikálisok viszályának gyökere abban a válságban rejlik, amely már körülbelül másfél év óta tart és amely ez tavaszán nyilatkozott nagyobb erővel, amikor Pasics miniszterelnököt saját párthívei kényszerítették arra, hogy a kormányelnökségről lemondjon.
A Pasics-ellenes áramlat vezérének általában Maximovics radikális belügyminisztert tartják.
Maximovics belügyminiszter saját emberét, szeretné Belgrád polgármesteri székében látni, azonban az eddigi polgármesterhelyettes, Bobics, aki Marjanovics polgármesternek 1923-ban történt hirtelen halála óta végzi a polgármesteri teendőket és aki Pasics legbensőbb hivei közé tartozik, a maga számára óhajtja továbbra is megtartani a szerb főváros első méltóságát és a választásra külön listát állított föl. A radikális párt központi bizottsága ezt a listát semmisnek nyilvánította és a maga részéről Karajoranovics belgrádi ügyvéd radikálispárti városatyát jelölte polgármesternek, míg Bobicsot és az ő listájának mintegy 300 ajánlóját kizártak a pártból. Bobias azonban nem adta föl a harcot, sőt heve küzdelmet kezdett a hivatalos radikális lista ellen. Most már minden azon mult, hogy Pasics az ősz radikális vezér melyik szárnyhoz fog csatlakozni.
Pasics azonban hónapokon keresztül hallgatott és csak most szólalt meg, azonban az ő megnyilatkozása sem tisztázta a helyzetet. Pasics ugyanis levelet küldött a radikális főbizottságba, amelyben hangoztatja, hogy elítéli a mostani pártszakadást, mert a radikális pártnak egységesen kell fölvennie a küzdelmet a demokratákkal szemben. Ezt a levelet a párt mindkét szárnya a maga javára magyarázta és így történt meg az a páratlan eset, hogy vasárnap korán reggel ugy a Bobics-párt, mint a Karajovanovics-párt kiplakatirozta Pasics levelét és arra hivatkozva, fölszólította a radikálisokat, hogy az ő listájára szavazzanak.
Maga a választás meglehetős csöndben folyt te. Az elrendelt alkoholtilalomnak mindenesetre, nagy része van benne, hogy egész nap nem fordult elő komolyabb incidens. Belgrádban este 5 órakor zárták le szavazást és 6 óra körül kezdtek ismeretessé válni az egyes szavazóhelyiségek eredményei. Este 8 órára összeállították a végeredményt és ekkor vált kétségtelenné, hogy a demokraták kapták a legtöbb szavazatot, mégpedig 6578-at, míg a hivatalos radikális párt 6226, a disszidens radikális Bobics mindössze 2571 szavazatot tudott
összegyüjteni.
Ezenkívül a Pribicsevics-párt 718. a független munkások - amely név mögött a kommunisták húzódnak meg - 774 és a szocialisták 348 szavazatot kaptak. A szavazásra jogosultak száma huszonhétezren fölül van, akiknek alig hatvan százaléka szavazott.
A választás eredménye a demokraták körében óriási lelkesedést keltett, de a tervezett tüntetéseket a csendőrség megakadályozta. A hivatalos radikális pártban nagyon nagy az elkeseredés Robics és társai ellen, akiknek különválása okozta a radikálisok belgrádi bukását. Ennek az eredménynek, a politikai körök véleménye szerint, igen nagy jelentősége van, mert ez még hevesebbé fogja tenni a radikális párt belsejében duló harcot és még mélyebb szakadásra vezethet.
A vidéki eredményekről egyelőre még nem lehet teljes képet alkotni, de a demokraták itt is több helyen nagyon szép eredményt értek et. A nagyobb városok közül Nisben, Csacsában és Kraljevóban a demokraták szereztek többséget, mig Szkopljebcn a radikálisok továbbra is megtartották uralmukat. Eddig 36 város eredménye ismeretet, amelyek közül huszonháromban a demokraták, tizenháromban a radikálisok vannak többségben.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!