Kalkulációk és ármegállapitások
Több levél fekszik asztalomon e tárgyban, melyeket különböző testületek irtak hozzám s ezekből látom, hogy országos bajjá lett a becsületes, normális alapokon fekvő kalkuláció, ármegállapitás hiánya.
Egyebek közt a hozzám intézett levelekből azt is látom, hogy eljött az az idő, amikor a meggondolás nélküli versenyből annak van a legkevesebb haszna, aki minden árért és minden körülmények között vállal munkát. Nem is olyan régen a másik szélsőség divatját éltük, ha szabad ezt annak nevezni.
Ha őszintén beszélnénk s az igazat mondaná mindenki, nyilvános elismerésre kerülne az a körülmény, ami sajnos, de igaz, hogy a kalkulációt ugy a nagy üzem, mint a kis üzem teljesen mellőzte az elmult 3-4 év alatt. A nagy üzem szorzószámokat alkalmazott, a kis üzem még ezt sem. De, hogy pozitiv vagy negativ koronát keresett-e egy-egy kérdéses munkával, azzal egyik sem törődött.
A korona romlás ideje alatt a számok nőttek, a magas számok gyarapodást mutattak s ez elég volt.
Ma a stabil korona mellett, amikor az áru értéke látszólag csökkenőben van, a pénz minden.
Hosszú évek óta müködöm ipari téren, s alaposan ismerem a munkavállalás minden csinját, binját, de állandóan azt láttam, hogy állandó tényezőként fogadható el az anyag és bér, mig változó tényezőként csak és csakis a regie szerepel.
A béke éveiben, mikor mindenki kalkulált, az üzemek legnagyobb gondja a változó tényező, vagyis a regie volt. És a munka rendesen annak jutott, aki kis regievel tudta a kérdéses munkát elkésziteni.
Az elmult években a regievel senki sem törődött, s ma is ez a legnagyobb baj. Ha a nyilvános versenytárgyalások eredményeit nézem, azt látom, hogy a béke években teljesen ismeretlen, 50-75%-os árdifferenciák még most is megvannak, akárcsak a korona romlása idején, s a munka még mindig nem annak jut, aki azt a leggazdaságosabban tudja elkésziteni.
Ha valaki összeállitaná az elmult évek egynemü versenytárgyalásait, igen érdekes dolgokra jönne rá. Többek között pontosan meg tudná állapitani, hogy mely cégek alkalmaztak szorzószámot, mely cégek kalkulálnak s mely cégek azok, akik sem nem kalkulálnak, sem szorzószámmal nem dolgoznak.
Ezen a bajon ármegállapitásokkal, irányárakkal segiteni egymagában nem lehet.
Ugy járna vele az ember, mint a kartelekkel – senki se tartaná be. Javasolom ezzel szemben, hogy testületileg igyekezzenek a bajokon segiteni, lehetőleg előadások keretében, melyek legelsősorban azt a célt érik el, hogy közelebb hozzák egymás gondolatát a helyes általános üzleti politikához, mely aztán megszünteti a meggondolatlan munkavállalást, mindennek a kijátszását és legelsősorban kalkulálni kényszerit mindenkit, elterjeszti a regie fogalmát, megteremti annak helyes megállapitását s akkor önmagától fog jönni egy szebb és jobb gazdasági helyzet.
Schubauer Ferenc
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!