Vegyületek elemzése Röntgen-sugarakkal
Tudvalevőleg minden anyagnak meghatározott vonalakból álló Röntgen-színképe van s az is ismeretes, hogy ezekből a vonalakból rá lehet ismerni arra az anyagra, melyből a sugárzás kiindul.
A feladat sokkal könnyebb, mint az optikai színképelemzésnél, egyrészt, mert a Röntgen-színkép sokkal egyszerűbb az optikai színképnél és így hamarább lehet a sugarzó anyagra következtetni, másrészt mert a vegyületek színképe az egyes alkotórészi vonalaiból áll, az alkotórészek egymást nem befolyásolják azáltal, hogy vegyületbe lépnek. Rendkívül kis tömeget fel lehet így ismerni. Ha 1 mg anyagban az egyik elem csak l %-nyi, már könnyen fel lehet ismerni.
COSTER megállapította, hogy a Röntgen-színképpel nemcsak minőségileg lehet az anyagot elemezni, hanem gyakran mennyiségileg is. E végett a megvizsgálandó anyagéhoz ismert tömeget keverünk olyan anyagból, melynek atómszáma a megvizsgálás anyagéhoz közel van és a vonalak erőségét a fotográfus-lemezen összehasonlítjuk. COSTER és HEVESY evvel a módszerrel fedezték fel a hafniumot zirkontartalmú ásványban. Mikor ismert tömegű tantalt vertek hozzá, megállapították, hogy az elemzett ásvány 5 %-a hafnium.
M. J.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!