Ma hirdetik ki az ítéletet az orgoványi bünpörben
Szeptemberben tárgyalják a többi atrocitási bűnpert
Visszautasíthatja-e Héjjas az amnesztiát? - Az áldozatok családtagjai kártérítési pert indítanak Héjjas ellen
A Magyar Hiradó jelenti: A budapesti kir. katonai törvényszék ma délelőtt 10 órakor hirdeti ki ZBONA János és 5 társa bünpörében meghozott itéletét. Dr. Schmitz Rudolf ezredes-ügyész - mint ismeretes - mind a hat vádlottal szemben halálos ítélet kimondását inditványozta, ezzel szemben a védők ugy érveltek, hogy a legszigorubb büntetés a fennforgó körülmények folytán nem szabható ki.
Az bizonyos, hogy a mai itélet semmiképp sem válik jogerőssé és lehetséges, hogy fellebbezést jelent be az itélet ellen ugy a közvád képviselője, mint a védelem is, ugy hogy kétségtelenül felkerülnek a bünper iratai a legfelsőbb katonai törvényszékhez.
Közben a csendőrügyészség dr. Schmitz Rudolf ezredes irányítása mellett még több olyan bünpert készít elő főtárgyalásra, amely a Duna-Tisza közötti atrocitások gyüjtőneve alá tartozik és amelyekre a kibocsájtott amnesztia rendelet nem vonatkozik. Ezeknek főtárgyalására azonban csak szeptemberben kerülhet sor.
Az orgoványi rablógyilkosság bünperéből ágazodott ki Héjjas Ivánnak az az ügye, amely a sajtót most élénken foglalkoztatja. A főváros jogászvilágában erősen pertraktálják a kiadott hivatalos jelentéssel szemben, hogy Héjjas Ivánnak az amnesztiát visszautasító nyilatkozata érvényesnek tekinthető. Sok büntető jogász olyan véleményt nyilvánított, hogy a közkegyelem a vádlottakra olyan előnyt, kedvezményt jelent, amelynek elfogadása nem kötelező erejű. Kriminalisták precedens esetekre is hivatkoznak. IV-ik Károly király megkoronáztatása alkalmával is kiadott amnesztia rendeletet és több esetben előfordult, hogy egyes bünvádi eljárásba fogott terheltek az amnesztiát sem fogadták el: kijelentették, hogy nekik nem kegyelemre, hanem bírói elégtételre, rehabilitációra van szükségük.
A budapesti kir itélőtábla konkrét esetében kimondotta, hogy bíróságok kötelesek érdemileg letárgyalni az olyan ügyeket, amelyekben a vádlottak a közkegyelmet nem fogadták el. Más kérdés most aztán az, hogy Héjjas Iván mint katona hasonló elbírálás alá esik-e, mert a katonai bűnvádi eljárás ilyen esetekre nem intézkedik.
Függetlenül azonban az amnesztia visszautasításától, ugy hírlik, hogy Héjjas Iván ügye mégis csak a bíróság elé kerül kártérítési kötelezettségének megállapítása céljából. A meggyilkolt áldozatok visszamaradt családtagjai között szó van arról, hogy pert indítanak Héjjas Iván ellen is kártérítési igényűk megállapítása iránt. A magánjog szerint a kárigény 32 év után évül el, tehát a per megindításával a családtagok még nem késtek el.
A polgári bíróság e per keretében elbírálja azt, hogy joga volt-e Héjjas Ivánnak kivégzésre parancsot adni, mert ha nem, akkor valószínüleg mindenképpen felelős az okozott összes károkért. Az ilyen kártérítési kötelezettség megállapítást aztán semmiképen sem esik amnesztia alá.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!