Az optofon
Fournier d’ Albe már 1912-ben ezen a néven olyan eszközt szerkesztett, melylyel vakok közönséges nyomtatott szövegeket olvashatnak. Most Barr és Stroud közreműködésével eszközét lényegesen javította. Az L izzólámpának egyenes fémszála van. Fénye D diafragmán át szirénakorongra (Sz) esik.
Ezen a korongon, a mely Seebeck-féle sziréna néven jól ismeretes, öt konczentrikus kör mentén nyílások vannak, a legbelsőn 24, a legkülsőn 48. A nyílások száma olyan viszony szerint nő, mint a g, c’, d’, e’, g’ hangok magassága. Ezt a korongot külön kis mótor forgatja. A fényt lencseszerkezet üveglapra (Ü) ejti.
Az üveglapon öt fényfolt keletkezik egy egyenesben. A foltok fénye a nyilásoknak megfelelően változik. Az olvasandó szöveget az Ü lapra kell helyezni.
1.kép. Fournier d’ Albe javított optofonjának szerkezete.
A lapról a fény visszaverődik és S1 szelénlapra esik, a mely teleppel és telefonnal közös áramkörben van. Ha a fény a nyomtatott lapnak fekete helyére esik, akkor innen nem verődik vissza. A C lencse kissé ferde helyzetű, hogy a fény róla Sz1 szelénpálczára verődjék. Ennek árama úgy van beállítva, hogy ha a fény fehér lapon verődik vissza, az előbbi szelénlap áramát éppen kiegyenlíti, a telefon nem szólal meg.
Egyébként a telefonban hang keletkezik, még pedig olyan magasságú, mint a hányszor a szirénán átmenő fény változik. Ha a fényfoltokat magában foglaló egyenes helyén valamilyen betű van, akkor egyes foltok fehér, mások fekete helyre esnek és így egyes hangok kioltódnak, mások megmaradnak.
A vak embereknek ebből a hangcsoportból kell a betűt fölismernie.
Minden betűnek másféle hangcsoport felel meg. Pl. a V betű összetétele g’ e’ d’ c’ d’ e’ g’. Az olvasás megtanulásához zenei hallású fül kell. Egy vak leány perczenként 25 szót tudott olvasni.
Mende Jenő.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!