Dtum
Login with Facebookk
1921 | Április

Új hőelektromos jelenség 3.

Ha azt akarjuk, hogy az egynemű vezetékben keletkező hőelektromos áram feszültsége lehetőleg nagy legyen, akkor arról kell gondoskodnunk, hogy a hőmérséklet esése mennél nagyobb legyen. Ezt egyszerűen úgy lehet elérni, ha ugyanannak a vezetéknek két drót-, vagy pálcza-, vagy tűalakú részét csekély nyomással egymásra helyezzük és az egyik pálczát melegítjük.

Az érintkezés helyén a pálczák között jelentékeny hőmérsékleti különbség áll elő. Ez az eljárás igen kényelmes módon nyújt elsőrendű hőelektromos áramok kimutatására. Az egymásra helyezett vékony grafitpálczákból készített elsőrendű hőelem annyira érzékeny, hogy elég az egyik pálczához ujjunkkal közeledni és máris könnyen kimutatható áram fejlődik. Wolfrám-drótból különösen erő elsőrendű hőelemet lehet készíteni.


Eddig is tapasztalták már, hogy egynemű vezetékek egymásra helyezésével áramot lehet fejleszteni. De ezt úgy értelmezték, hogy a vezetékek egymástól anyagi szerkezetben különböznek és így azzal az esettel van dolgunk, mikor különnemű fémek érintkeznek. A Magnus-féle tétel megdöntését Benedicks-nek köszönhetjük.


Mende Jenő.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Benedicks "elsőrendű hőeleme" Benedicks kísérleti rézlemezei
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98