Fémek vizsgálata Röntgen - sugarakkal
Fémek vizsgálata Röntgen-sugarakkal. Ha fémlemezt Röntgen-sugarakkal átvilágítunk, akkor a benne levő szabálytalanságokat, például a légbuborékokat, repedéseket, meg lehet állapítani. Ez az eljárás azért fontos, mert az anyagot megrongálása nélkül lehet megvizsgálni.
Ha a Röntgen-képe fluoreszkáló ernyőn állítjuk elő, akkor csak 5 mm vastag lemezek átvilágítására olyan erős sugárzás kellene, a milyent hosszabb ideig nem tudunk előállítani. Czélszerűbb az ernyőt fotografikuslemezzel helyettesíteni, mert ez a hatást a megvilágítás ideje alatt összegezi. Tehát addig ejtjük rá a sugarakat, míg jól észlelhető feketedés áll elő.
A fotografikuslemez érzékenységét még lényegesen növelhetjük, ha erősödő lapot, wolfrámsavas kalcziummal bevont lemezt helyezünk rá. Így a fölvétel ideje csökken. Vastag testeken a Röntgen sugárzás másodlagos sugarakat kelt. Ez a kép élességét rontja, ezért elkerülése végett a vizsgált testet ólomréteggel vonják be. Kemény sugárzással néhány milliméter kiterjedésű levegőbuborékot vastag lemezben is meg lehet látni.
Ha a buborék képét két különböző helyzetből állítjuk elő, akkor mélységét is meg lehet állapítani. Repedéseket csak akkor lehet észrevenni, ha egyenesen haladnak és párhuzamosak a sugárzással.
Scicheider megfigyelései szerint az aczél minőségét is meg lehet határozni a Röntgen-képből. Ha az aczél wolfrám-tartalmú, akkor a wolfrámmennyiség növekedésekor 5-23 % határok között a lemez kevésbé átlátszó a Röntgen-sugárzásra nézve. 0.6-1.7 % szén is jól felismerhető.
A módszer gyors és kényelmes, különösen ha a sugárzás eléggé áthatoló. Hadfield elektromos kemenczék számára készült ivlámpaszeneket vizsgált. Néhány másodpercz alatt fluoreszkáló ernyővel a hiányos helyeket megtalálta. Ez által üzemzavarokat lehet elkerülni. Az angol postaigazgatóság már 20 év óta Röntgen-sugarakkal vizsgáltatja a kábel szigetelésére használt guttaperchát,vajjon tiszta-e.
Most ezzel a módszerrel a kábel ólomköpenyében levő hibákat keresik. Azonkívül más téren is kisérleteznek: a vezetéket tartó faoszlopokat vizsgálják és a savak maró hatását fémeken akarják ilyen módon megítélni.
Mende Jenő.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!