Milyen sűrű legyen a vetés?
Hogy milyen legyen a vetés sűrűsége, annak vajmi kevés gazda szentel gondosabb figyelmet; igen, mert rendszerint mindenki annyit vet, a mennyit azon a vidéken általában vetni szokás; ezt teljesen jónak és helyesnek gondolja, eszébe sem jutván vizsgálni: hogy aztán csakugyan kifogástalan-e az ottani szokás?
Lássuk először is, micsoda hátrányai vannak mind a túlságos sűrű, mind a kelleténél ritkább vetésnek?
Tehát ha a vetés nagyon sűrű, először is már az által vallunk kárt, hogy szükségtelenül sok magot elpocsékoltunk. De a még nagyobb kár azonkivül lesz. Nevezetesen ha a vetés nagyon sűrű lesz, akkor a fejlődő egyes növények egymást nagyon beárnyékolják, a levegő, a nap sugara nem fér jól hozzájuk, de meg a sűrű vetés között mindig hűvösebb is van s maga a föld sem tud kellőképen felmelegedni.
Van azután még egy más baja is a gabona túlságos sűrű voltának, az t. i., hogy az egymást beárnyékoló növények magasabbra felnyúlnak ugyan, de szalmájuk nem erősbödhetik, nem fásodhatik meg kellőleg, minél fogva az ilyen növény a legkisebb nyomásnak is enged és nem is kell hozzá széllel, viharral járó eső, hogy megdűljön, hanem úgyszólván magától is lefekszik.
Viszont azonban baj az is, ha a vetés túlságosan ritka. Világos dolog és első tekintetre is láthatjuk, hogy ilyenkor s föld nincsen elegendőképen kihasználva, hogy több növény is elférne rajta, de még azonkivül az is baj, hogy a túlságos ritka vetés hamar kiszárad; végre pedig nem utolsó baj az se, hogy a hol erősebben ritkás foltok vannak, ott hamar megterem és felveri magát a gyom.
Annyi bizonyos tehát, hogy se a túlságos sűrű, se a túlságos ritka vetés nem használ a gazdának, holott pedig ha egy bizonyos területre egy bizonyos gabonából mindig egyforma mértékű magot vetünk, csakugyan be-beállhat hol egyik, hol másik baj; mert hiszen kövér esztendőben ugyanannyi mag után túlságos sűrű lehet a vetés, másik kedvezőtlen évben pedig nagyon is ritka. De különösen áll még ez a föld kövér, – vagy sovány voltához képest, valamint, hogy későn, avagy korán ejtjük-e meg a vetést.
Természetesen az időjárást előre nem tudhatjuk, de annál inkább alkalmazkodhatunk a többi említett körülményhez s az okos gazda azokhoz mérten szabja meg, hogy mindegyik földjébe mennyit vessen.
Ha ellenben tudjuk, hogy ez a föld sovány, régebben volt trágyázva, vagy ha megkéstünk a munkájával és nincsen elég jól előkészítve a vetés alá és végre, ha a vetéssel is megkéstünk, akkor a rendesnél valamivel több magot vessünk, miután ilyenkor nem számithatunk a vetés erős fejlődésére, gyors és szép megbokrosodására s ennélfogva ha csak annyit vetnénk, mint rendesen, a vetés bizonyosan ritkább lenne a kellőnél.
A sorba való vetéshez jóval kevesebb mag kell, mint a szórt vetéshez, nemcsak azért, mert a soros vetésnél minden mag egyforma távolságra jut a másiktól, tehát nem keletkeznek olyan túlságos sűrű foltok, a minőket kézzel szórva, még a legügyesebb vető munkája után is láthatunk – hanem azért is, mert a sorba vetett gabona sokkal jobban fejlődik, mint a szórt vetésnél.
Hogy miért, azt is megmondjuk.
Először is azért, mert a mag egymástól egyforma távolságra és hozzá még egyforma mélységre is jut a földbe, holott pedig a szórt vetésnél, ha ügyes is a vető, egy-egy folt vagy darab mégis vagy sűrűbben, vagy ritkábban lesz elvetve, ha egyébért nem, hát azért, mert délfelé, estefelé fárad már a vetőember karja is, de főkép, ha szél fú, az akadályozza a magnak egyenlő eloszlását.
Ezenkívül bármily szép magházakat szántsunk is, az elszórt magból sok a barázda fenekére fog kerülni, kevesebb a tetejébe s mikor aztán beboronáljuk egyik mag mélyebben, másik sekélyebben jut a föld alá, sőt egy része egészen a föld felszínén vagy ahhoz nagyon közel marad.
Mi történik már most?
A föld szinén lévő magvak szárazabb időben vagy egyáltalán nem csiráznak, vagy csak nagyon lassan, sőt legtöbbször feleszik a madarak. A föld szinéhez nagyon közel levő magvak gyorsan csiráznak ugyan, csakhogy sokszor már a csirázás alatt, vagy néha ezután is, a legfelsőbb földréteg nagyhamar kiszárad és ezt azután a csirázó magvacska vagy kelésnek indult vetés nagy-hamar megsinyli.
Kapunk tehát kétféle fejlődésű, sőt megeshetik, hogy kétféle érésű gabonát.
Mind ezt a bajt el lehet kerülni, ha sorbavetőgéppel vetünk, mert ennek a vetősaruit olyan mélyre állítjuk, a milyenre épen szükséges és minden mag egyforma mélységre jut a földbe, egyszerre csirázik, egyszerre fejlődik és egyformán érik is.
Az elmondottakból világos, hogy a vetésre nézve is, valami pontos, általános szabályt, – mint egy kaptafát – egyáltalában nem lehet felállítani, mert sok minden a viszonyoktól függ, a melyekhez aztán a gazdának alkalmazkodni kell. De viszont világos az is, hogy vaktában a régi szokások nyomán járni s egyébbel nem törődni helytelen, hanem igenis az a gazda feladata, hogy jól meghányjonvessen, számításba, figyelembe vegyen mindent s úgy határozza meg a teendőket.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!