Zárás, majd nyitás a tőzsdén
A tőzsde bezárása
A budapesti tőzsdetanács az utolsó napokban szinte permanenciában van: majdnem mindennap ülésezik és minden ülésen egy a vita tárgya: bezárjuk-e a tőzsdét vagy sem? Felállanak és erélyesen érvelnek mindkét álláspont vitatói, a vége pedig eddig az volt, hogy azok voltak többségben, akik a tőzsde nyitvatartása mellett szavaztak.
A mai, napról-napra változó helyzet azonban ki tudja, mit rejt méhében: lehet, hogy ugy alakulnak a viszonyok pár nap alatt, hogy azok is a tőzsde bezárását fogják követelni, akik ma a leghevesebb ellenzői.
Felmerül a kérdés, hogy mik a tőzsde-technikai konzekvenciái – mert hisz főleg erről van szó – a tőzsde bezárásának?
Ha az értéktőzsdei forgalmat beszüntetik, vagyis a tőzsdét bezárják, megszünik a Budapesti giro- és pénztáregylet börzei funkciója, mert csak a rendes tőzsdei forgalomban adásvételre kerülő értékek kerülhetnek rendezésre a Giróban, a tőzsde bezárása után már legfeljebb irodai vagy kávéházi forgalom lehet, amelynek kötéseit a Giro nem ismerheti el, tehát nem is rendezheti. Ebből következik, hogy a tőzsdei forgalom szünetelése esetén senkit se lehet exekutálni és senkinek a részvényeit se lehet kényszeruton eladni.
A kontók, amelyeken részvények szerepelnek, megmaradnak abban az állapotban, amelyben a tőzsde bezárása érte őket s a bankok meg akkor sem követelhetnek pótfedezeteket, ha a tiltott kávéházi vagy irodai forgalomban bármily alacsony kurzusok is fordulnának elő; továbbá árverést sem kérhetnek azokra, mert a kormány 2842-1915. M. E. számu rendelete, amely a zálogtárgyak értékesitésének korlátozásáról szól, csak azoknak az értékpapiroknak a Giro utján való árveréséről szól, amelyek 1914. augusztus 1. előtt lombardiroztattak.
Megnyitották a tőzsdét
Állami függetlenségünk forradalmi diadala után megnyilt a tőzsde. ahogy ez világtörténelmi válságok tisztitó viharában máskép nem is képzelhető: a tőzsdetanács megtett minden intézkedést arra, hogy az átmenet nyugodt kialakulása teljes értékében megóvja gazdasági javainkat.
A tőzsdetanács Végh Károly elnöklésével teljes ülést tartott és abból a meggyőződésből indulva ki, hogy a nemzet akaratának teljesültével, a közrend végleges helyreállitásával a gazdasági élet szilárdságához való bizalom is visszatér, az értékpapirok folytonossága érdekében elhatározta, hogy a tőzsdei magánforgalmat ujra megnyitja.
E határozathoz képest az Értékpapirkereskedők Egyesülete Munk Péter elnöklésével értekezletet tartott és megállapitotta a minimális kurzusokat, amelyek az október 30-iki legolcsóbb jegyzéseknek felelnek meg. A forgalom ezeken a minimális kurzusokon kezdődött és a Magyar Hitel 1025-ért kezdetben könnyen volt elhelyezhető.
Természetes, hogy a minimális kurzusoknál ismét sorompóba lépett a kontremin is. Egyik legnagyobb kontreminőr, Verő Arnold kezdetben minden Magyar Hitelkötést át is vett. Ekkor az a furcsa dolog történt, hogy a Magyar Általános Takarék egyik diszponense is akart neki adni. A bizományosok és ügynökök felháborodással tiltakoztak ez ellen.
– A nagybanknak – mondották – ilyenkor az a kötelessége, hogy felvegye a papirokat, de adnia nem szabad.
Az izgalomnak az vetett véget, hogy a kontreminőr kijelentette: bankokkal nem köt üzletet, csupán csak bizományosokkal és ügynökökkel.
A kulisszpiacon teljesen megakadt a forgalom. Mindössze a Délivasut indult minimális kurzuson és még öt korona áremelkedést is ért el. A helyi piacon teljes volt a stagnáció.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!