A gyémánt képződésének feltétele
O. Ruff igen nevezetes kísérletekről számol be ( Zeitschr.f.anorg.u.alig.Ch. 1917), a melyeket jelentékeny anyagi eszközök alkalmazása mellett végzett abból a czélból, hogy a gyémánt mesterséges előállításának kísérleti feltételeit kipuhatolja.
E czélra a legkülönfélébb szerves és szervetlen anyagokból széngőzt igyekezett előállítani minden lehetséges hőmérsékletnél, ebből a széngőzből akarta a gyémántkristályokat lecsapatni, illetőleg megnöveszteni. A sok kísérlet közül megemlítjük a következőt, 5000 voltfeszültséggel és ½ amperáramerősséggel elektromos fényívet állított elő folyékony levegőben.
A keletkezett széngőz tehát néhány milliméter távolságon 4000 C-től-200 C hőmérsékletre jutott. Ruff tényleg kapott néhány szilánk kristályocskát, a melyek a gyémánt tulajdonságaival bírtak. Lényegében azonban minden kísérlete mégis azt mutatta, hogy a széngőzt nem lehet gyémánttá kristályosítani, úgy hogy kételkedni kell mindazokban a megelőző kísérletekben, a melyekkel hasonló módon állítólag sikerült gyémántot előállítani.
Ez a megjegyzés nem vonatkozik Henri Moissan hírneves és ismeretes gyémántsynthesisére, a melynek reális volta be van bizonyítva. Ruff megmutatta továbbá hogy folyékony vas és szén oldatában, lehüléskor sok graphit mellett kevés gyémánt is kristályosodik.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!