Az X-sugár
A tudomány szellemessége volt Röntgen tanár fölfedezésével szemben, mikor az általa fölfedezett hatalmas erejű átvilágító sugarakat az ismeretlenséget jelentő X. betüvel jelölte meg. Az X-sugár voltaképpen nem egyéb, mint olyan fényerejű sugár, amely nem áll meg az eléje tett akadálynál, hanem áthatol a földi anyagok legtöbbjén.
Röntgen tanár érdeme, hogy megtalálta azt a fényforrást, amelynek utjában sem a fa, sem az emberi test, sem más ilyen anyag nem képes akadályul megállani, s az ő fénysugarai áthatolnak, hogy megvilágítsák az akadály mögötti dolgokat is. Ő légritkitott üvegcsövekben elektromos kisüléseket idézett elő, azzal érte el, hogy a sugarak, anélkül, hogy láthatók lettek volna a sötét helyiségben, a szilárd testek mögött teljes árnyképpel jelentek meg, s ezeket az árnyképeket le is fényképezte.
A modern orvosi tudomány legnagyobbszerű eszköze a Röntgen-fényképezés, főleg a sebészet terén, amelynek óriási fontosságát a most duló világháboru bizonyította be. A megsebesült katonákat még a táborban röntgenezik meg, megállapítják, hogy van-e a lőtt sebben golyó, hol van csontszilánk, milyen testrészeket sértett meg a golyó, s ha van sérülés, az milyen természetű és mit kell első sorban tenni.
Az itt látható kép egy hajón lévő Röntgen-kamara képe, természetesen ki van világítva a helyiség, hogy a fénykép elkészíthető legyen. A Röntgen-fölvételnél a kamra sötét. A beteget lefektetik, s a fényképező készüléket karos állvánnyal közvetlenül arra a helyre vezetik, ahol az X-sugaraknak meg kell világítaniok a lefényképezendő testrészt.
Az elsötétített szobában azután az orvos megindítja az áramot, a fénysugár áthatol a testen, s a megvilágított belsőrész árnyképe rárögzítődik a fényérzékeny lemezre. A lemezt azután éppen ugy kezelik, mint a közönséges fényképlemezt.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!