A hónap rövidhíreiből
Nyolcvanmilliós ipari hitel
Értesülésünk szerint a kamarai titkároknak Szterényi kereskedelmi miniszter elnöklésével tartott minapi ülésén a miniszter bejelentette, hogy az állam a Pénzintézeti Központ utján 80 millió koronát fog a háboruból hazatérő kiskereskedők és kisiparosok részére kölcsön gyanánt folyósitani. A folyósitás az összes belföldi pénzintézetek bevonásával történik.
A kamarák, a közigazgatási és az iparhatóságok megbizottjaiból külön bizottság fog alakulni, amely azonban csak 5000 koronáig menő kölcsönt folyósithat, amit különös méltánylást érdemlő esetekben 10.000 koronáig lehet fölemelni.
A kereskedelmi miniszter ezenkivül ujból életbelépteti az állami kisipari segitőakciót az iparfejlesztési törvény értelmében. Ezt az ő kisipari akcióját annak idején és azóta is turdvalevően több alkalommal erős és jogos kritikában részesitették.
Akció a gazdasági vasutakért
A Gazdaszövetség a mezőgazdasági vasutak létesitése érdekében felterjesztést intézett a miniszterelnökhöz, a földmivelésügyi miniszterhez, az országgyülés mindkét házához és a felterjesztést megküldte valamennyi törvényhatóságnak is.
A felterjesztés hangsulyozza, hogy több ezer kilométer vasuti sin, számtalan vasuti kocsi, kismotor szabadul fel a keleti fronton. Arra kellene törekedni, hogy az anyagok egy szerves beruházási programm végrehajtásához szolgáljanak eszközül.
Sürgősen szükséges kidolgoztatni a vasutakban és közutakban szegény vidékek, igy a tanyás rendszerben felépült Alföld részére egy tervezetet, amely a hadseregtől felszabadult mezei vasuti anyagok felhasználásával biztositaná a határ további részeinek az anyaközségekkel, ezeknek ismét egymással és a legközelebbi vasutállomással, végül a nagyobb városi piacokkal való összeköttetést.
Hat uj gyár Kolozsvárott
Kolozsvárról jelentik, hogy a város három uj gyárnak: a Farkas vegyészeti gyárnak, a Sámson-féle bőrgyárnak és a Szattler faárugyárnak megadta a kért területeket. Másik három gyártelep részére, nevezetesen a Hosszu-féle mükőgyár, a Bach butorgyár és az Erdélyi szövőgyár épitkezésének céljaira csak elsőbbséget biztositott a kért telkekre.
Szabad a lombtakarmány gyüjtése
A földmivelésügyi miniszter rendeletet intézett a törvényhatóságokhoz, amelyben megengedi, hogy a takarmányhiány pótlására a kincstári erdők alkalmas részeiben a szegényebb sorsu lakosok dijtalanul gyüjthessenek lombtakarmányt. Megengedte azonkivül az erdei legeltetés és fühasználat szabályszerü áron való gyakorlását. A rendelet csak ott és csak arra az időre érvényes, ahol és ameddig a szárazság és annak következményei az igénybevételt szükségessé teszik.
Uj német dunai hatóstársaság
A német ZEG hajóinak átvételével egy millió márka alaptőkéjü hajóstársaság alakult főleg az aldunai forgalom céljaira. Ez az alapitás egész Délnémetországban nagy feltünést kelt, mert azt a bajor Lloyd versenytársának tekintik. Az uj társaság alapitási tervét Frisch dr. vetette föl, aki eddig a belügyminisztériumban a ZEG vezetője volt.
Valószinünek tartják, hogy része van az alapitásban a német Levante hajóstársaságnak is, melynek szolgálatába Frisch dr. időközben átlépett. Arról van szó, hogy a társaság átvegye a ZEG mindazon hajózási berendezéseit, melyeket a birodalom a háboru alatt több millió költséggel rendezett be. A délnémetek az uj társaságban az egész délnémet Duna-politika veszedelmét látják s ez ellen a bajor államkormány megfelelő intézkedését tartják szükségesnek.
Az osztrák cukorgyártás krizise
A cukoripari egyesület közgyülésén a bécsi központi egyesület vezértitkára szólott a szénellátás nehézségeiről a cukoripar szempontjából. A szükséges 828.000 tonnából a közmunkaügyi minisztérium csak 475.000 tonnát engedélyezett és ez is csak papiron van meg. Ha a minisztérium gondoskodik is ennek a szállitásáról, még akkor is csak nagyon kis részét lehet a termésnek feldolgozni. Nagyon csekély a remény arra, hogy lehet-e egyáltalában a most következő idényben cukrot előállitani.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!