Dtum
Login with Facebookk
1918 | Január

Téves nézetek a háborus pénzügyekről

Ezen a cimen tanulmány jelent meg dr. Katona Sándortól, az OMKE főtitkárától. Szerző szembeszáll a közvélemény körében a háborus pénzügyi viszonyokról elterjedt hamis nézetekkel, amelyeknek a gyakorlati életben is káros következményei vannak. Kimutatja, hogy a nemzeti vagyon a háboru folytán lényegesen kevesebbel csökkent, mint amennyit az állam háborus kiadásai kitesznek, mert a hadsereg a szükségleti cikkeket többszörös áron vásárolta. 

A háborus költségek tulnyomó részét a nemzeti gazdaság már megfizette akkor, amikor a hadsereget mindenféle szükségleti cikkel ellátta. Alaptalan tehát az az aggodalom, hogy az állampolgárok a háboru terheit nem tudják elviselni, vagy hogy az állam elvállalt kötelezettségeinek ne tudjon megfelelni.

Az állam saját polgárainak tartozik, akik egyuttal az állam minden tartozásáért felelnek. A hadikölcsön azért a legbiztosabb befektetés és távolról sem jár olyan kockázattal, mint az értékpapiroknak vagy egyéb értékeknek a vásárlása.

A háboru után az általános drágaság, amely a kivételes viszonyoknak eredménye, fokozatosan csökkenni fog és igy emelkedni fog a pénz vásárló ereje. A háboru után tehát azok fognak jól járni, akiknek vagyona pénzből vagy pénzre szóló követelésből fog állani.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98