Az uj esztendő gazdasági feladatai
Budapest, 1917. január 6.
Mennyire gazdag tapasztalatokat szereztünk a háboruról a maga gazdasági vonatkozásaiban a lefolyt hosszu háboru alatt, azt már mindnyájan tudjuk. Ismerjük jó és rossz oldalait és azt is tudjuk, hogy a gazdasági élet káros kinövései ellen minő irányban és milyen hatással védekezhetünk.
A maga egészében véve lépten-nyomon érezzük a gazdasági élet visszafejlődését.
Mert a vállalkozás nagy nyereségei mindössze azt bizonyithatják nemcsak nálunk, de az összes hadviselő államokban, hogy a termelési feltételek és az értékesités között mindig bizonyos aránytalanság áll fenn, mely a nagy nyereségek létrejövetelét megneheziti. Magukban véve ezek a nagy nyereségek azonban nem bizonyitják a gazdasági élet normális fejlődését, amint azt a háborus gazdasági életről senki sem állithatja.
Mégis a nyereségek tekintetében a saját hazai viszonyaink szempontjából megnyugtató jelenségnek kell tekintenünk, hogy a nyereségeknek igen jelentékeny része azt a társadalmi osztályt illeti, amely nálunk a lakosság zömét alkotja. A mezőgazdasági népesség vagyonosodása éppen annyira kedvező momentum hazánk jövőjére nézve, mint a hogyan tulnyomóan mezőgazdasági termelésünknek nagy része volt abban, hogy a háboru gazdasági hatásait elég jól elviselhettük.
Szilárd gerincnek marad meg tehát a háborut követő békés idők nagy gazdasági átalakulása mellett az a tény, hogy a háborus közgazdaság küzdelmeiből mezőgazdaságunk, a maga egészében véve, meggyarapodva kerül ki. Mivel pedig a háboru befejezése első sorban az annyira hiányzó munkaerőnek visszaállitását jelenti, számithatunk arra is, hogy mezőgazdasági termelésünk közvetlenül a háboru után teljes erővel részt vehet a többtermelés, a termelés fokozásának annyira jelentőssé váló munkájában. Erre a tényre bizalommal épithetünk és háboruból való gazdasági kibontakozásban ez a körülmény fogja nekünk a legnagyobb erőt kölcsönözni.
Ma azonban a békés viszonyokról egyelőre még messze állunk és csak reményünk lehet arra, hogy a megindult békemozgalom előbb-utóbb mégis eredményre fog vezetni. Éppen ezért az ujesztendő elején még nem érkezett el az ideje annak, hogy a békés viszonyokba való gazdasági átmenetel kérdéseivel behatóan foglalkozzunk, hanem első sorban azokkal a feladatokkal kell törődnünk, amelyeket a továbbtartó háboru ró reánk.
A terméseredmények, sajnos, minden igyekezetünk dacára nem eléggé támogattak a háborus esztendőkben, ugy hogy az idén e részben a mezőgazdasággal szemben voltunk kénytelenek erélyesebben fellépni, hogy a lakosság jobb élelmezését biztosithassuk.
Igaz és a tapasztalatok is bizonyitják, hogy ez az irány nem jól járható ut és nagy óvatosság és körültekintés szükséges hozzá, hogy kétélü fegyverré ne váljon. Éppen ezért szükségesnek tartjuk, hogy a mezőgazdasági termelés érdekében vele szemben a gazdasági termékek tekintetében bizonyos megkülönböztetés tétessék és a lefoglalás nagy elővigyázattal vétessék igénybe.
Ellenben annál szükségesebbnek tartjuk a mezőgazdasági termelés fokozását már a háboru alatt minden rendelkezésre álló eszközzel, mert egyedül a termelés fokozása biztathat sikerrel ugy a háboru folytatása, mint a békére való átmenetel érdekében.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!