Kormányintézkedések
A tengeri forgalmának ujabb szabályozása
A kormány 773/1916. M. E. szám alatt rendeletet bocsátott ki, melynek értelmében a földmivelési miniszter megengedheti, hogy bizonyos törvényhatóságok területén tengerit a termelőktől a H. T. és ennek bizományosain kivül, saját szükségletre (takarmányozási, hizlalási ás háztartási célokra) más is vásárolhasson, köteles azonban a vevő a megvásárolt mennyiség felét a vételtől számitott 8 napon belül a H. T.-nak megvételre felajánlani.
A megvásárolt tengeri elszállitásához szükséges szállitási igazolvány kiadása iránt a földmivelési miniszter intézkedik.
A rendelet ezenkivül kimondja, hogy a H. T. bizományosai tengerit és hüvelyeseket, továbbá őrleményeket és egyéb terményeket a H. T.-n kivül más részére vagy továbbeladás céljából a maguk részére nem vásárolhatnak és az eddig vásárolt ilyen árukat 1916. márc. 15-ig a H. T. -nek bejelenteni kötelesek.
Ezen rendelet alapján a földmivelési miniszter 19.000/1916. eln. szám alatt rendeletet adott ki, melyben megjelöli azokat a megyéket és városokat, ahol a tengeri vásárlását megengedi.
Az olajmagvak behozatalát a magyar, osztrák és német kormányok megállapodással rendezték olyanformán, hogy a külföldről importált mindenféle olajmagvakból 70%-ot a német birodalom, 22 1/2 %-ot Ausztria és 7 1/2 %-ot Magyarország kap.
A Magyarországba importált mennyiséggel a Magyar olaj- és zsiriparközpont rt. rendelkezik, amely erre való tekintettel a kormány kivánságára az olajgyárak érdekeltségével ki fog egészülni. Ehhez képest a társaság eddigi 100.000 K alaptőkéjét 200.000 K-ra fogja felemelni, az uj kibocsátásu részvényeket az olajgyári érdekeltségnek engedi át és jelenlegi elnöke, Domony Ödön mellé az olajgyárak báró Kohner Adolfot is meg fogják választani. Továbbá ugyanannyi igazgatósági tagot választanak az olajgyárosok közül, mint amennyi a zsiradékokat feldolgozó vállalatok részéről eddig az igazgatóságban volt.
A kender-árak szabályozása tárgyában a kormány rendeletet bocsátott ki, amelylyel a gazdák részére kenderért követelhető legmagasabb árat megállapitotta. Az ebben a tárgyban a földmivelésügyi miniszteriumban megtartott ankéten a gazdák és a kendert feldolgozó gyárak között megállapodás jött létre.
Az érdekelt gyárak ezt a rendeletet megütközéssel fogadták és akciót inditottak annak érdekében, hogy a kormányt a létrejött megállapodás elismerésére vegyék rá, annál is inkább, mert a rendeletnek egyéb intézkedéseit is sérelmesnek tartják.
A len- és kendermag maximális ára
A kormány 823/1916. M E. szám alatt kiadott rendeletével az 1916. évi termésből származó lenmag és kendermag maximálási árát métermázsánkint 100 K-ban állapitotta meg. Az előző évi termésekből származott lenmag- és kendermag-készletekre vonatkozólag érvényben álló intézkedéseket a rendelet nem érinti.
Megjegyezzük, hogy a mult évben a lenmag maximális ára 56 K, a kendermagé pedig 54 K volt. Kétségtelen, hogy az idén azért állapitottak meg magasabb árat, hogy a gazdákat termelésre serkentsék. Különben a 100 K-ás ár a mostani jegyzések nívóján mozog.
Az ipari, bányászati és kereskedelmi munkaközvetités hatósági ellátásáról szóló 1916. évi XVI. törvénycikk március 19-én szentesitést nyert. Kihirdettetett az Országos törvénytárban március 25-én.
A francia kereskedelmi moratórium miniszteri dekrétummal további 90 nappal meghosszabbittatott.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!