Az angol védkötelezettség
Anglia történelmének egyik legnagyobb eseménye az, hogy a parlament elfogadta szótöbbséggel az általános védkötelezettségre vonatkozó törvényjavaslatot. Eddig mint tudjuk, csak zsoldos-hadsereggel küzdött Anglia a világháboruban s többször megkisértette, hogy az általános védkötelezettség elkerülése végett, toborzás által egészitse ki a sok vereségben megritkult csapatait. A toborzás azonban nem járt sikerrel: az angolok nem akartak önként jelentkezni hadbavonulásra, ezért tért rá a kormány az általános védkötelezettségnek törvénybe való iktatására.
Asquith miniszterelnök az alsóházban benyujtotta a törvényjavaslatot , és leghivebb fegyvertársának, Lloyd George-nak támogatásával el is fogadtatta. Az angol közvélemény azonban erélyes módon helyezkedett szembe a védkötelezettséggel s a többi közt a javaslat elfogadása után tartott munkáskongresszus 1,715.000 szavazattal elfogadta az angol vasutasok határozatát, akik a javaslat ellen való állásfoglalásra szólitották fel a munkásokat. Nagy megrázkódtatás vár Angliára a védkötelezettség miatt.
Tizenkilenc és negyvenöt év közti lakossága kilenc millió, ebből három millió fegyvergyárakban dolgozik, három millió már be volt sorozva s a veszteségi listára is rákerült már mintegy hétszázötvenezer. A háboru el fogja vonni Angliában a munkáskezet a termeléstől, feltéve, hogy a javaslatból csakugyan lesz törvény. Ezért az egyszeri olvasásban való elfogadás még nem sokat jelent. Annál többet a munkásság tiltakozása.
Maga a javaslat, ha meg is valósulna, katonai szempontból – különösen a központi hatalmak szempontjából – semmit sem jelent. Nem ijed meg tőle senki. Ha az általános védkötelezettség jócskán szaporitaná is az angol hadsereg létszámát, meddig tartana amig az uj nagy hadsereget kiképzenék.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!