Blokád Németország ellen
Egy Németország elleni háború esetére Nagy-Britannia évekkel a világháború kitörése előtt megfogalmazta elképzeléseit egy tengeri blokádról. A blokád lehetőségét a britek tengeri fölénye és a központi hatalmak földrajzi helyzete kínálta fel.
Az antanthatalmak valósággal bekerítették az Európa közepén fekvő központi hatalmakat. A La Manche és az Adria lezárása nem okozhatott különösebb nehézséget. Nagyobb feladatot az Északi-tenger lezárása jelentett. Ehhez – aknazárral és cirkálókkal – Skócia és Norvégia partjai között kellett záróvonalat kiépíteni.
A blokád augusztus közepére épült ki. A blokád lényegében felszámolta Németország és az Osztrák-Magyar Monarchia tengerentúli kereskedelmét. A távoli vizeken tartózkodó német kereskedelmi hajók (az összes kereskedelmi hajótér fele) nem is tudott hazatérni a háború évei alatt. Az otthon rekedt hajókat a Balti-tengeren és a (német, dán) part menti vizeken lehetett csupán felhasználni. A német import jelentős része (gyapot, gyapjú, vasért, rézérc, kaucsuk és bőr) kiesett.
A semleges országok hajózása révén a központi hatalmak hozzájuthattak a szükséges termékek egy részéhez. Ezt Nagy-Britannia gátolni igyekezett: a hajókat a csatornán átvizsgálták. A semleges kereskedelmi hajózás akadályozása sértette a nemzetközi hajózási jogot, így a hágai egyezményt és az USA által képviselt nyitott kapuk elvét.
A blokádot az Egyesült Államok ellenezte. Az USA az angolok hallgatólagos partnere volt, de nem akarta megrontani viszonyát Németországgal sem, mert majdani közvetítő szerepre számított.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!