Casa matta
A „casa-matta” elnevezés tudvalevőleg az erőd laktanyáját, az erődben elhelyezett védőlegénység lakosztályait jelöli. Bár a casa matta kifejezés olasz, mégis keményen hangzik. Mintha azt a megfeszítően kemény physikai és egyszersmind lelki munkát akarná jelképezni, a mely a háborúval általában, leginkább azonban a várharczczal függ össze, - tekintsük akár a védekező szerepét, akár a támadóét.
Nagyszámú katonai kifejezésnek, különösen pedig a modern erődépítészet, ostrom és védekezés sok fogalmának hiányzik jó magyar terminus technikusa. Igy a „casa matta” magyarul mondva szintén csak „kazamáta”. Sovány vigasz, hogy a németek, illetve méginkább a közös hadsereg német nyelve fölötte sok idegen, - első sorban franczia, - szót használ a katonai elnevezésekben.
A casa matta németül „Kasematte”; határozottan lágyabb hangzású és valóban ha franczia vagy belga erőd tartozka, a németek rövidesen megpuhitják 42 centiméteres lövegeikkel, vagy a közös hadsereg 24, illetve 30.5 centiméteres mozsárágyúival.
Tulajdonképpen a kazamáta az erőd gyomra, a mely a gyalogsági állásokat csakúgy, mint a mitrailleusöket, géppuskákat és ágyúkat éltető erővel táplálja. Ez az éltető erő: a kipihent legénység, - a pusztító lőanyagok felhalmozott mennyisége.
Már látjuk is, hogy mit tartalmaz. Folyosórendszerrel összefűzött alvóhelyiségeket, konyhát, kamrákat, raktárakat és végül – rendesen a pinczében elhelyezett – viztartó cisternákat.
Minden egyes erődegység az 50-100 kilométer kerületű erődgyürü tartozéka. Tehát tulajdonképp csak egy kereke az imponáló szerkezetnek.
Ez a kerék azonban szerepének surlódásmentes betöltéséről az egészből kikapcsoltan magára hagyva is köteles gondoskodni. Fontos tehát, hogy minden szükségessel el legyen látva arra az esetre, ha szomszédjai segitségétől a támadó ereje következtében elszakítódik. Legyen ez az elkülönítettség teljes körülzárás, vagy csak a ráirányított erőteljes üteg és fegyvertüz következménye.
A kazamáta czélját és értékét ismerjük tehát. Kutassuk most azokat az alapelveket, a melyek tervezésükkor irányadók szoktak lenni.
Az ember egészséges észjárása szerint két tényező fontos. Az ellenség ne lásson engem és ha ennek a követelménynek nem tehetek teljes tökéletességgel eleget, vagy pedig felfedezett, úgy még erőltetett támadásnál is hosszú ideig ellentállást tudjak kifejteni.
Legrégibb magyar váraink az Árpádok idejéből származnak s számukat a középkor bőven szaporította. A Balaton mellett látjuk a Kisfaludy Sándor által megénekelt romokat és a Vág partja mellettiek talán még romantikusabbak. Közülök azonban legjobban azok érdekelnek bennünket, a melyek eredeti felépítésükben és lehetőleg érintetlenül maradtak ránk. Ilyeneket leginkább Erdélyben találni; a királyi Vajdahunyad és ellentétképpen a demokrata parasztvárak, templomkastélyok.
Kazamatáról, mint olyanról elsősorban a templomkastélyoknál beszélhetünk. Azoknál, melyekben a lakószobák szorosan csatlakoznak egymáshoz és ugyanakkor födve vannak az ellenség fölfedő szeme és fegyverei tüze elöl. Ezt úgy érték el, hogy a körfal, tehát udvarfelöli oldalra emberek lakásául szolgáló darázsfészkeket függesztettek. A barczasági Prászmáron három egymásfölötti emeletben. Vagy – ami talán még meglepőbb- a templomra magára rakták a hajó hosszában, létrákon megközelithető fészkeiket (Százhermány). Ezekben a XII-XV. századokban épitett várakban látjuk a hazai kazamaták eredetét.
Idők változásával változtak a fegyverek. Az öldöklő szerszámok, különösen az ágyúk, tökéletesedtek. Kellett tehát az erőditményeknek is hogy új fajtája létesüljön, a mely a hatványozott kívánalmakkal szemben megállja a sarat. Megjelenésében, körvonalaiban nem olyan festői többé, mint a középkorban volt. Nagyjából elrejtőzik, falaival pedig folytatólagosan zárja körül a megvédendő földrajzi pontot, a mely rendesen politikailag szerepet játszó város.
Igy volt Bécs megerősitve, igy a keletkezési idejére czélzó elnevezésü Theresienstadt, Josefstadt, - vagy pedig, hogy Magyarországon maradjunk például Gyulafehérvár is. A kazamáta föld alá rejtőzik. Földgátak és földfeltöltés védi a lövegek hatásának enyhitésére, illetve lokalizálására.
A technika azonban nap nap után tökéletesedik. Az ágyúk és tarczkok átütőereje a mozsarakban hihetetlenül magas fokra hág, a mely erőhöz az ekrazitgránátok robbantó hatása társul. Modern erődök létsülnek. Erődpontok egész lánczolatával, olykor több gyürüben egymás körül. Fölépitésükben az elrejtés szükségességének és a lehető legnagyobb ellenállás törvényei szerint.
Hogy a kazamáta is láthatatlan legyen, az erődre a környezet növényzetét ültetik. Törekvés: hogy még a 100 lépésre előtte álló se vegye észre a környezetben elvesző emberi munkát Ez az erőd mimikrije. Még az erődöket körülövező széles drótakadályok is rendesen árkokba sülyesztődnek.
Az ellenállóképesség fokozására a mennyezetet vastartó vastartó mellett fekve képezi. Ez tartja a több méter vastag betonfödémet. Vasbetont nem alkalmaznak.
A vele tett próbák alkalmával kitünt, hogy a vas elhelyezésének költségével nem áll arányban az ellenálló képesség növekedése. Sőt a vas és a beton a robbanás, hirtelen lecsapódás pillanatszerü lökésénél külön dolgozva nem mutatta a költséges vas beépitését megokoltnak. Ezért a vastartókra csömöszölik a betont, teljesen tömören.
Ha laikus emberi lakóházakról hall, a melyek hozzá vasból, téglából, betonból készültek, képzeletében öntudatlanul is a városi épületek elevenednek meg.
Hogy kerül akkor a több emeletes kazamáta a föld alá? Hiszen ablakainak kell lenni, hogy helyiségeibe levegő és világosság juthasson. A várépítő azáltal éri ezt el, hogy a környező talajszin alá sülyesztett kazamátának ellenséges tüzelés árnyékában levő oldalát mély árokkal teszi szabaddá. Sokszor pedig az egész kazamáta árok közepén, sziget gyanánt szabadon áll.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!