Asztma
Alig van kinosabb betegség, mint az asztma, mely rohamokban szokott föllépni és váratlanul, hirtelen lepi meg a beteget. Sulyos, nehéz légzésben nyilvánul, amelyhez a megsemmisülés érzése járul. Lényege a legkisebb hörgők görcsös összehuzódása és nyulós, szivós nyál elválasztása a hörgőkben. Ennek következtében a levegőnek a tüdőhöz vezető útja szűkül s ez okozza a lélegzés nehézségét.
Az asztmás beteg rendesen ülni kénytelen s karjára támaszkodván, lélegzését hangos, finom sipolás kiséri, melyet már messzebbről meghallunk. A roham alatt a beteg arca, ajkai, orra elkékülnek, a lélegzése erőltetett és igen szapora. Ez a roham néha csak percekig tart, máskor azonban órákig, sőt napokig is. A nehéz légzés folytán a roham után a tüdő kitágul, ami a rohamok gyakori ismétlődése esetén állandósulván, tüdőtágulat, emphysema kifejlődését okozhatja…
Ilyen képekkel és ilyen szöveggel magyaráz „Tolnai Világlexikona” mindent, amit ismerni és tudni érdemes. Ez a három kivonatos mutatvány a most sajtó alatt levő II. kötetből való, mely 1913 julius 1-én jelenik meg. Az egész 25 kötetes „Tolnai Világlexikona” 16.000 oldalra van tervezve, több mint 30.000 képpel s az előfizetők 20 korona bolti ár helyett 3 koronáért rendelhetik meg.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!