Legelő gulya átusztatása a Nagydunán
Moson megyének a Kisduna és Nagyduna közötti részén, az úgynevezett „Szigetközben” fekszik Lipót község, melynek szinmagyar népe, a falu eldugott fekvésénél, vasutállomástól, közlekedési utaktól való távolsága miatt tisztán az állattenyésztésre van utalva, hogy abból megélhetését biztosítsa.
Szántóföldjük azonban kevés lévén, mesterséges takarmányt keveset termelhetnek, igy tisztán a legelőre vannak marhatenyésztésükkel szorítva. A legelő azonban szintén kevés, úgy, hogy mire a nyári forróság beáll és a gyeplegelők kisülnek, az állatok már kopárra rágták a füvet és istállóra szorulnának.
A falusi birtokosság ezen kényszerhelyzetből kifolyólag úgy segít magán, hogy a nagy Duna túlsó partján még túl, jó távol levő és a község határához tartozó csallóközi dunai szigetekre „küldi” a ridegmarhát és ott tartja tavasztól a nyár beálltáig, a meddig ott is „elfogy a fű”, tehát a csordát ismét haza kell hajtani, hogy a falu alatti legelőn ilyen tarló szabadulásig.
Ez az „átküldés” azonban nem olyan egyszerű dolog, mint – hinnénk, mert az út a Nagydunán visz keresztül. A szarvasmarha úszik ugyan egy-egy kisebb vizen, de arra, hogy az ott sebesen rohanó és széles Nagydunát ussza át, hol a gőzhajók is teljes gőzzel, kéményeiken vastag füstöt hányva birkóznak meg az árral – már nem mindenik képes.
De a „muszáj” nagy úr és a falusi gazda épúgy trémáz, midőn a csordát az egész falu férfinépe összegyülve ostorokkal és nagy lármával a nagy viznek szorítják, mint a szegény állatok, melyeknek ezen dolgot még nem próbált része félelmében bőgve rúgja a tempókat, mikor már a viz elnyelte és az ár rohanva viszi tovább, áldozatul is esik évenként néhány darab marha, noha a falusiak 25-30 csónakkal kisérik őket és fűzfagallyakkal integetve, nevük kiabálásával bátorítva terelik őket a túlsó part felé, vagy pedig a csónakkal melléjök evezve szarvuknál tartják, hogy el ne merüljenek és a túlsó partot elérhessék.
Érdekes dolog, hogy ezen elég veszélyes dolgot az odavaló, tehát már ott született marhák könnyebben „megcsinálják”, mint a más vidékről odahozottak, melyeknek szüleiktől átöröklött, tehát veleszületett ösztöne, (uszási tehetsége, viztől való félelme) nincs úgy meg.
Nagyon érdekes azonban, nemcsak az egész dolognak a látványa, mely nemcsak az állattulajdonosokra izgató – mert hiszen ma egy kifejlődött tehén közel 1000 korona értékü, tehát a falusi embernek igazán a vagyonát hempergeti tova az ár, – hanem az érdektelen szemlélőre is, midőn a félelmében bőgő sok állat küzködik a rohanó árban, messze a két parttól, körülöttük megfelelő távolságban (nehogy az állatot a csónakkal nyomják a vizbe) a falusi gazdák csónakokkal manővrirozva, izgatottan kiabálva, mig egy idő mulva szünik a csend, jóval alább az innenső parton földet ér a sok lihegő, ijedt állat, a parton megállva pihenőt tart, hogy azután a régen látott falu felé induljon.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!