Téli esték a falun
Idáig a téli esték a falukban unalommal peregtek le.
Időnként a komédiás csapat, meg egy-egy tánczmulatság volt az élénkítő, olykor egy messziről jött vándor-apostol, a ki jól bemaszlagolt az unatkozó magyarnak s némelyiknek fülében el is helyezett valami kis bogarat. De a tél a falun az unatkozás jegyében nem is pergett, de leczammogott. A disznóölés volt egy kis változatosság, a trágyahordás az összes elvégzendő gazdasági munka. Unalom és tespedés mindenfelé, kész préda azoknak, a kik a heverő, az unatkozó magyart a maguk csalóka ábrándjainak körébe akarták beédesgetni.
Ma máskép van.
Ezt megteremtette több czélirányos intézkedés, de leginkább az, hogy a földmívelő rájött annak a tudatára, hogy a maga és családja érdekében a telet fel kell használni ismeretszerzésre. Kapós lett az ujság, a könyv, kapós ennek folytán az a hely, a hol ezekben hozzájut a népház, a gazdakör. Közel négyezer helyen van már gazdasági népkönyvtár, kétezer helyen gazdakör, négy és fél ezer helyen szövetkezet, és valamennyi a nép gazdasági kiképeztetését, értelmének tágítását szolgálja. A tél immár arra szolgál, a mi a legjobb olvasásra tanulásra. A mit a legnagyobb örömmel ígérünk meg, a nép tanuláskedve igen nagy és állandóan emelkedik.
A földmívelésügyi miniszter most intézkedett a felől, hogy a gazdasági előadásokat rendező egyesületek, körök, vándortanárok hány sorozatos gazdasági előadást rendezzenek és bár harminczkilencz egyesület és 18 vándortanár állította össze a maga gazdag téli tennivalóját, s bár az előadások száma a tízezret meghaladja, korántsem lehetett a támasztott kívánságok mindegyikének eleget tenni.
Mit bizonyít ez?
Hogy népünk fölébredt annak tudatára, hogy gazdasági ismereteit gyarapítani kell és nem maradhat meg annál, a mit apjától mint gazdasági ismereteket eltanult. Tudatára ébredt annak, hogy a mint minden haladt a világon, haladt a földmívelés tudománya is és vannak olyan fogások, a miknek tudása birtokában ugyanaz a föld a melyen a régi módi szerint gazdálkodik, – sokkal többet terem.
Az élelmes embereké lesz a jövő, azoké, a kik szép földet adnak Kecskeméten, Nagykőrösön, Újvidéken, Makón. No ugyan kinevették volna azt a félkegyelmű embert, a ki a régi világban húsz-harmincz holdon kajszinbaraczkot, uborkát, zöld paszulyt és hagymát termel. Most pedig abban a négy városban nincs ember, a ki az említett gyümölcs és zöldségféléket hold számra ne termelné.
Kecskeméten, ha csak egy kissé is beüt a termelés, négy millió korona a kajszinbaraczk jövedelme, Nagykőrösön a termesztett saláta és káposzta eljut európa minden nagy városába, még a tengeren át Londonba is. Millió koronák vándorolnak a zsebekbe. Mindezt megcsinálja a vállalkozási kedv, az új gazdasági felfogás és vetésforgó meg a forgalmi szükség.
És nyugodtan elmondható, hogy ezen a téren a magyar föld kihasználása terén csak a kezdet-kezdetén vagyunk. Minél többet olvas erről a kisgazda, annál inkább megrögződik lelkében az az elhatározás, hogy a régi fajta földmívelésnek befellegzett, hogy a földmívelést belterjesebbé kell tenni és a földnek ma már sokkal többet is kell teremnie.
Ezeket és az eféléket tanulja meg a télen a tanulnivágyó nép. Nagy hatása van a tanultaknak, belekerülünk a haladás sodró árjába s ezzel az áramlattal haladva, a boldogulás virágos tája felé igyekszünk.
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!