Dtum
Login with Facebookk
1911 | Június

Magyar Hirek: A Rákosról

Egyik előkelő napilapunk aviatikai sportrovatának vezetője a Rákoson folyó munkákról ugy emlékezett meg, mintha ottan csupán és csakis egy aviatikusunk dolgozna. Ez igaz, de nem olyan értelemben, amint e sorok tudtunkkal akaratlanul iródtak. Az aviatikusok között érthető visszatetszést szülő cikk szerzője ugyanis pusztán a repülésre vonatkoztatta szavait.


Ha ebből a nézőpontból tekintjük az ügyet, ugy állitasa helye, mert ma az egyedüli, aki a Rákoson repülésnek nevezhető munkát produkálhat, az tényleg Teleky Tibor gróf; az Aero R.-T. három gépe áll rendelkezésére s ha az egyik esetleg megsérül, van tartalékban másik kettő, tehát folyton és csakis kizárólag a repülésnek és annak begyakorlására fordithatja idejét.

 

Ezt mit sem von le érdemeiből; annál kevésbé, mert ezt az előnyét Teleky gróf ugyancsak komoly szorgalommal s máris nagy eredménynyel hasznosította és itthon dolgozó aviatikusaink közül ő az egyedüli, aki maholnap már a pilóta vizsgát is leteheti. Sajnos, a többi aviatikusaink nincsenek ilyen kényelmes helyzetben.

 

Nekik csak egy-egy gép áll rendelkezésükre, amelyet, ha esetleg megsérül, maguknak kell sokszor heteken át tartó fárasztó kézi munkával helyre hozni. Egy állandóan szerződtetett közös mechanikus mester hiányában többet kell nekik a hangárokban időzniök, mint a szabadban. Vágyaikat kordában kell tartaniok s ha az idő még oly pompás is, szárnybeállitás, motorpróba s mi egyebek foglalkoztatják őket.

 

Képzeljük magunkat csak az ő helyzetükbe s megérthetjük, átérezhetjük e negativ bizonyitvány feletti elkeseredésünket. Tulajdonképpen azoknak áldozatai ők, akik az ugynevezett kávéházi aviatikusok szerencsére már eltünőfélben levő speciesei közé tartoznak. A „nem dolgozás” kifejezés ezekre az utóbbiakra értendő. Hogy a Rákoson levőket gáncs nem érheti, legjobban a hétfői délután bizonyitja, amikor az első valóban szép nyári alkonyaton öt gépet is kitoltak hangárjaikból és kisebb-nagyobb szerencsével mindannyian megpróbálkoztak a repüléssel is.


A legszebb eredményeket Teleky gróf érte el. Meglepetést keltett Takács és Dobos első kisérletre történt sikeres repülése, amelyet már hétfőn nem ismételhettek meg, mert a gép szántalpa eltörött.
Lányi Deffon motorja végre visszanyeri huzóképességét, amit az bizonyit, hogy az erintikus 30 méternyi ugrásokat is tett 2-3 m. magasságban.


Végül meg kell még emlitenünk Horváth tanár gépét, amelyet Prodam vezetett 1-2 méternyi magasságban körülbelül 600 m-nyit repülve. Ekkor azonban a csavarszárny repülés közben összetörött, mert a faanyag csomós, szurágta volt s a használt fa sem volt a helyes irányban megmunkálva. Ez mindenesetre roppant veszedelmes következményekkel járhat, mert ha például az eltörött csavarszárny a hangárok közelében repült volna 300 m-nyi távolságban, ugy végzetes szerencsétlenséget idézhetett volna elő.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98