Dtum
Login with Facebookk
1910 | Május

Curie asszony

Curie, a párisi tudós tanárnak felesége már évek óta hires arról, hogy önálló tudományos kutatásokat folytat a vegyelemzések terén. Curie asszony nagy tudományos képzettségü nő, a ki a párisi Sorbonne-egyetemen a vegytant adja elő. Curie asszony most arról nevezetes, hogy a minap sikerült tisztán előállítania a polonium nevü uj elemet.

Curie asszony negyvenöt éves, magas termetű, halvány arczu nő; arcza szabályos és határozottan elárulja a lengyel származást. Curie asszony egyike azoknak a nőknek, a kik szenvedélyesen és ihletszerűleg foglalkoznak a tudománynyal. Érdekes, hogy Curie asszony gyermekkorában állandóan atyjának, Sklodovszki varsói fizikusnak a laboratóriumában tartózkodott, a hol próbacsövekkel, retortákkal és sok más kisérleti eszközökkel játszadozott. Curie asszonynak serdült korában az volt a legnagyobb passziója, ha a kisérleti eszközöket vizsgálgathatta és velük apróbb kisérleteket végezhetett.

A kémiai tudomány elemeit kétségkivül atyja laboratóriumában sajátította el. A zajos Párisban Curie asszony valóságos remeteéletet él. Ha nem dolgozik laboratóriumában, vagy nem hódol másik szenvedélyének, a kerékpározásnak, akkor Irén nevü kis leányát oktatja, kit roppantul szeret. Az anyai boldogságot minden hirnévnél többre becsüli és az anyai hivatását föléje helyezi tudományos hivatásának.

Anyai szeretete sokszor annyira leköti gyermeke számára, hogy a ki ilyenkor látná, aligha hinné, hogy ez a nő valaha még csak hallott is az elemekről és egyéb ilyfajta dolgokról.

Megosztás:
Szerkeszt?ő kommentár
A polónium és a tájékoztatás naprakészsége
Kántor Judit

A néha „rádium F”-nek is nevezett polónium felfedezése valóban jelentős a tudományok történetében és Marie Sklodowska-Curienek valóban múlhatatlan érdemei vannak ezügyben. Hogy is történt a dolog?


A felfedezéskor a Curie-házaspár az uránszurokérc (vagy uraninit, pitchblende) rádioaktivitását vizsgálta. Miután kivonták belőle az uránt és a tóriumot, az érc még mindig radioaktívabb maradt, mint a kivont urán és tórium együtt. Ezért kezdtek el az ércben további rádioaktív anyagokat keresni. Így néhány évre rá a rádiumot is sikerült izolálniuk. A polónium az uránszurokércből tisztán kémiai módszerekkel kivonható, erősen radioaktív anyag.


Ez az első kémiai elem, amely egy politikai ügyről kapta a nevét. Felfedezésekor ugyanis Lengyelország még mindig Oroszország, Poroszország és az Osztrák-Magyar Monarcia közt felosztva létezett – erre kívánta a házaspár felhívni a figyelmet az elnevezéssel.


A cikkben említettel ellentétben azonban nem 1910-ben, hanem 1898-ban fedezték fel s a kutatásban Pierre Curie is részt vett.


A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98