A tornászati versenyek az Olympián
Beszámoló utleírás.
Írta: Kmetykó János.
(Folytatás)
A tornászati versenyek julius hó 14., 15. és 16-án zajlottak le a Stadionban. E tornászati versenyek két részből állottak: egyéni versenyekből és csapatversenyekből. (Mintacsapatverseny)
Az egyéni versenyeket 14-én és 15-én délután 2 órától 6 óráig bonyolították le. Magyar versenyzőink közül Antos Mihály és Gráf Frigyes az első nap, Szabó Kálmán, Nyisztor János és Gellért Imre pedig a második nap délutánján versenyeztek.
E versenybe 128 tornász volt benevezve, de csak 96 versenyző indult. A következő nemzetek versenyzőit láttam: belgák, németek, olaszok, franciák, hollandok, angolok, finnek, kanadaiak, magyarok, törökök, norvégek, dánok, svédek stb. A világ leghírnevesebb tornászai indultak, u. m.: Steinernagel, Wolf, Weber (német); Braglia, Innocenti (olasz); Segura, Mounier (franczia); Aspinal, Ford (angol); Czada (cseh) stb.
A versenyzőket csapatokba osztották. Egy csapat 8-10 tornászból állott. Ha egy csapat az egyik tornaszeren bevégezte versenygyakorlatát, egy rendezőbizottsági tag egy másik tornaszerhez vezette a tornászokat. Minden tornaszernél más-más három bíró pontozott.
A versenyszabály megfelelő, sőt eszményinek volt mondható. Módot nyitott minden versenyzőnek arra, hogy teljes képességét kifejthesse, mivel az összes versenyszereken szabadon választott gyakorlatokat kellett végezni. Előírt gyakorlat nem volt.
A verseny a következő szereken folyt le: nyujtó: egy lengési és egy lengésnélküli (erő) gyakorlat; korlát: egy kombinált lengési és lengésnélküli gyakorlatrészekből összeállított gyakorlat; gyűrűhinta: egy gyakorlat hintázással és egy gyakorlat helyben (erőgyakorlat); ló: egy lengési gyakorlat, továbbá függeszkedés kötélen. Győztes volt az, ki a hét gyakorlatból a legtöbb pontot kapta. Minden versenyző tartozott résztvenni mind a hét gyakorlatban.
A tornaversenyszabályzat tehát tökéletes volt, de igen fontos kelléke hiányzott: a tapasztalt nemzetközi zsűri. Csak angol bírák pontoztak.
Akadt olyan bíró, aki egy értékes, nehéz gyakorlatra 6-8 pontot adott és egy nyaktörő lóugrást 20-22 ponttal értékelt.
Igen kellemetlen volt az is, hogy a bírósági tagok csak angolul beszéltek. Még a tornászati versenyek főrendezője sem tudott németül avagy francziául. Így alig akadt vezető avagy versenyző tornász, akinek esetleges kérését képesek lettek volna megérteni és figyelembe venni. Egy ily világverseny alkalmával ez igen kellemetlen állapot.
Legszebben a németek, francziák, belgák, olaszok és magyarok tornáztak. Gellért Imre nyujtógyakorlatát az összes fényképészek lefotografálták. Antos Mihály, Szabó Kálmán és Nyisztor János jóval formáján felül tornázott.
A magyar versenyzők lelkiismeretes készültségének meg is volt az eredménye. Nyisztor János 236 ponttal 15-ik helyre, Szabó Kálmán 209 ponttal a 34-ik helyre, Gellért Imre 202 ponttal a 39-ik helyre és Antos Mihály 198 ponttal a 45-ik helyre került. Gráf Frigyesnek még a tréning alatt a rossz tornaszer tönkretette a kezét s ennél fogva képtelen volt a versenyben eredményesen szerepelni.
Végül mellékelem a világ jelenlegi legjobb 20 versenyző tornászati névsorát, oly sorrendben, mint a minőben elért versenyeredmények alapján Londonban helyezést nyertek:
1. Braglia (olasz) 317 pont aranyérem
2. Tysall (angol) 312 pont ezüstérem
3. Segura (franczia) 297 pont bronzérem
4. Steinernegel (német) 273.5 pont oklevél
5. Wolf (német) 267 pont oklevél
6. Hodgetts (angol) 266 pont oklevél
7. Lalu (franczia) 258.75 pont oklevél
8. Diaz (franczia) 258.5 pont oklevél
9. Potta (angol) 252.5 pont oklevél
10. Roland (franczia) 249.5 pont oklevél
11. Nidal (fraczia) 249 pont oklevél
12. Bailey (angol) 246 pont oklevél
13. Borchert (német) 246 pont oklevél
14. Costa (franczia) 241.75 pont oklevél
15. Nyisztor (magyar) 236 pont -
16. Diek (angol) 233 pont -
17. Hodges (angol) 232.5 pont -
18. Thurnbeer (franczia) 232 pont -
19. Romsos (olasz) 230 pont -
20. Castiglione (franczia) 227 pont -
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!